Держгеонадра шукає нові шляхи стимулювання розробки важковидобувних запасів вуглеводнів

10 Березня 2020

Регулятор постійно комунікує із бізнесом щодо оптимальних методів розробки важковидобувних запасів вуглеводнів та нетрадиційних запасів, зазначає видання Рейтинг.

Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах в інтерв‘ю виданню Рейтинг повідомив, що держава і бізнес постійно ведуть переговори щодо стимулювання компаній, які вкладають кошти у високоризикові проєкти розробки важковидобувних запасів вуглеводнів. За його словами, цей напрямок є критично важливим для розвитку галузі за умови високого рівня розвіданості  надр України.

«Слід нагадати, що наприкінці 2018 р. було введено фіскальні стимули на нові свердловини, які також стосуються глибоких свердловин. Тобто добування природного газу з нових свердловин глибиною понад 5 тис. м оподатковується ставкою 6%, — зазначив Роман Опімах. — Водночас ми розуміємо, що ці стимули недостатні. Перелік таких потенційних об’єктів для стимулювання можна розширити, зокрема за рахунок нетрадиційних колекторів».

Для прикладу, протягом минулого року було пробурено лише одну нафтову свердловину при тому, що запаси є суттєвими і їх слід розробляти, додав очільник Служби. Водночас є важковидобувні запаси, нетрадиційні запаси (газ твердих колекторів центрального типу і сланцевий газ), видобуток яких потребує зовсім іншої економіки й технологічних процесів. Наразі фахівці Держгеонадр вивчили міжнародну практику щодо стимулу видобутку важковидобувних і нетрадиційних покладів і  дійшли висновку, що країни зацікавлені збільшувати і розробляти важковидобувні запаси, але за пільгових умов.

 «За звичайних умов такі ресурси ніколи не розроблятимуть. І тут головний момент – забезпечити відсутність маніпуляції шляхом проведення спільних переговорів з Мінфіном, ДПС, геологами та галуззю, щоб досягти єдиної і чіткої позиції, що є важковидобувними, традиційними і нетрадиційними запасами», — переконаний Роман Опімах.

Перейти до вмісту