Енергонезалежність України, як фактор національної безпеки. Держгеонадра взяли участь у відкритому діалозі з народними депутатами, надрокористувачами та громадскістю

Енергонезалежність України, як фактор національної безпеки – це тема громадських слухань щодо реформування національної газовидобувної галузі організованих 1 квітня 2016 року Комітетом Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Про реальні пропозиції та реформи, які забезпечать збільшення видобутку українського газу, сформують інвестиційну привабливість та сталий розвиток галузі  т.в.о. Голови Держгеонадра Микола Бояркін дискутував разом з народними депутатами, фахівцями профільних міністерств та відомств, експертами, представниками громадського сектору, журналістами на громадському обговоренні на тему: “Cистемні зміни для збільшення видобутку газу в Україні (на прикладі ПАТ "Укргазвидобування" та Держгеонадра)».

У вступному слові ініціатор заходу Ольга Бєлькова (Комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки) наголосила: "Моя політична мрія - бачити Україну самозабезпеченою газом завдяки докорінній трансформації газовидобувної галузі і ефективному видобутку власного газу на користь Україні та українцям. Цю мрію можна зробити реальністю в першу чергу завдяки реформам у фіскальній та регуляторній сферах, ефективного державного управління усіма природними ресурсами та збільшення притоку капіталу до цієї галузі. Енергоефективність має забезпечити додатковий ефект у зниженні енерговитрат держави, але ми все ж таки маємо орієнтуватися на потребу у збільшенні видобутку власного газу. Саме для розробки конкретних пропозицій реформ ми проводимо слухання всіх стейкхолдерів цього процесу – аби спільними зусиллями сформувати фахове середовище й забезпечити його вплив на зміст та скерованість реформ, їхню відкритість та прозорість».

Про плани щодо модернізації Держгеонадр розповіли т.в.о. Голови Держгеонадр Микола Бояркін та радник Голови Держгеонадр Денис Жегалов у презентації  «Держгеонадра України на шляху до реформ. Впровадження ефективної моделі функціонування Держгеонадр, інтегрованих у Європейське геологічне співтовариство».

Як констатували спікери, скорочення капітальних інвестицій у  видобувну промисловість і розробку кар'єрів сягнуло 28,5%.  Водночас,  у світовому рейтингу інвестиційної привабливості/легкості ведення бізнесу Україна опустилася на 83-ю позицію (зі 189 країн), а іноземний інвестиційний капітал в країні скоротився на $3,5 млрд - за рахунок переоцінки, втрат та перекласифікації.

Як зазначив т.в.о. Голови Держгеонадр Микола Бояркін, разом із політичною й економічною нестабільністю інвесторів не влаштовує, насамперед, відсутність механізмів захисту їхніх інтересів, перш за все - у геологорозвідці, та обмежений доступ до реєстрів.

Під час громадського обговорення відзначалося, що серйозною перешкодою на шляху розвитку галузі є також складнощі у взаємодії з місцевою владою:

  • із 5462 виданих спецдозволів на надрокористування на близько 1500 ділянках не розпочаті роботи,  
  • 8 областей не задовольнили жодної поданої заявки; 40% проектів заморожені через земельні питання;
  • 72% не погоджено заявок облрадами.

Тому стратегія реформування передбачає поступову відмову від державного регулювання надрокористування на користь ринкового:

  • забезпечення ефективного менеджменту та контролю за діяльністю надрокористувачів;
  • залучення міжнародної експертизи та посилення комунікації з зовнішньою інвестиційною спільнотою;
  • створення умов для інтенсивного залучення інвесторів у галузь надрокористування, насамперед геологорозвідки;
  • спрощення процедур для надрокористувачів і відкриття інформації;
  • максимальне збереження основного активу галузі – інтелектуального кадрового резерву.

Микола Бояркін, т.в.о. Голови Держгеонадр:  

«Україна – одна із найбагатших в Європі на надра країна, але використовує свій потенціал неефективно. Наприклад, геологи Європи давно працюють за новими, якісними стандартами. Лише один приклад: ми і досі допрацьовуємо базу картографування з масштабом 200, а наші європейські колеги вже працюють з крупномасштабними картами у 50 000.

Але ми впевнені, що Україна має усі шанси претендувати на топові позиції в цьому напрямку, і працюємо задля цього. На наше переконання, маємо зробити три важливих кроки. Перше: повністю змінити підхід до георозвідки, практика свідчить, що держава не повинна займатися цим питанням – слід співпрацювати з бізнесом. Друге: оцифровка  геоданних. Третє: відкрити ці дані,  адже відкритість, прозорість  – запорука довіри наших партнерів. Ми  рухаємося в цих напрямках, але темпи можна пришвидшити за рахунок підтримки з боку держави.  Врешті, такими є правила гри у цивілізованому світі, тож ми наполягаємо на відкритих правилах ведення бізнесу на цьому ринку».  

Треба зазначити, що це перша профільна зустріч всіх учасників процесу в даному форматі щодо видобутку українського газу. Перша зустріч вийшла змістовною та в цілому, успішною. Організатор зустрічі Ольга Бєлькова та запрошені народні депутати Вікторія Войцицька, Олександр Домбровський та Лев Підлісецький висловили свою зацікавленість пропозиціями щодо реформування Держслужби. Багато питань звучало від них Миколі Бояркіну та Денису Жегалову. Після жвавої та змістовної дискусії народні депутати сказали своє стримане «так» почутим пропозиціям.

Голова Правління ПАТ «Укргазвидобування» Олег Прохоренко підтримав меседж Миколи Бояркіна, що Держгеонадра повинні стати сервісною службою для ефективного і якісного управління державними природними ресурсами надрокористувача та всіляко сприяти результативній співпраці.

Також, Олег Прохоренко підтримав ідею Миколи Бояркіна щодо рівних умов праці на ринку газовидобутку, і гідної конкурентоспроможності як державних підприємств, так і приватних. Головне, погодився Голова Правління ПАТ «Укргазвидобування» з т.в.о. Голови Держгеонадр, щоб були прозорі, чесні партнерські відношення держави та надрокористувача. У цьому випадку, преференції нам будуть не потрібні, наголосив Олег Прохоренко, коментуючи запитання представника ГО до Миколи Бояркіна.

Наприкінці зустрічі, народні депутати України Ольга Бєлькова, Вікторія Войцицька, Олександр Домбровський та Лев Підлісецький запропонували тісне співробітництво т.в.о. Голови Держгеонадр Миколі Бояркіну та сприяння в реалізації пропозицій, які озвучив Бояркін щодо ефективного і якісного управління природними ресурсами.

Перший крок, який зроблять народні обранці та керівництво Держгеонадр, це вирішення питань, які можуть бути опрацьовані тільки в Законотворчому полі. 

Наталья Мчедлишвили <mchepr@gmail.com>