Очільник Держгеонадр Олег Кирилюк розповів НВ – бізнес про відкриті конкурси та доступ до геоданих

17 Липня 2018

Відкриті конкурси на надра тепер невідворотні

З параметрами родовищ, що невдовзі потраплять на відкритий конкурс – є можливість сьогодні ознайомитись на сайті Держгеонадр.

З грудня минулого року також працює сайт Мінеральні ресурси України, котрий розповідає про всі мінеральні запаси нашої країни даючи доступ до величезного масиву геологічної інформації. Одночасно в травні цього року оприлюднено в електронному вигляді більш детальні данні про всі нафтові та газові родовища країни, їх ключові параметри. При цьому у промисловому масштабі йде процес оцифровки паперових данних та поповнення ними відкритих баз геологічної інформації. Що вилилось у створення геологічної карти України Geomap-200, котра містить данні про тисячі свердловин та родовищ.

Всі ці події назавжди змінили геологічну галузь країни, та правила роботи в ній. Те, що роками було предметом кулуарних перемовин і процедур – сьогодні є в мережі інтернет, в кожного інвестора на планшеті, по кожній видобувній компанії.

І слід сказати, що й світ помітив реформи в галузі розподілу надр в Україні. За пару місяців я вже мав дуже велику кількість зустрічей з представниками міжнародних видобувних компаній, котрі особисто хотіли почути про зміни, що відбуваються, про нові можливості в Україні. Почути про незмінність курсу реформ в галузі.

Наша країна дійсно стає тим куточком світу, на яку звертають свою увагу найпотужніші інвестори. А це означає, що конкурси з надання прав на видобуток надр в Україні будуть отримувати все більше учасників.

Я би навіть провів паралель між колишньою великою приватизацією, та початком нової ери у видобутку. Всі ми пам’ятаємо, як 15 – 20-ті років тому за право купити українські підприємства змагалися потужні компанії світу та країни. Але тоді не було таких електронних механізмів забезпечення прозорості конкурсу, які є зараз. Тому, до процесу залишились претензії, хоча він і був масштабний, цікавий та результативний.

У найближчі ж місяці та роки – Держгеонадра виставлять на відкриті, абсолютно прозорі конкурси родовища, що за своїм економічним значенням не поступаються провідним заводам нашої країни. Тому і ажіотаж навколо торгів ми очікуємо високий. Але при цьому, сьогодні процедури конкурсів повністю захищені від гучних звинувачень – електронні системи прозорі та надійні, діють за чіткими та неупередженими правилами.

Приємно і важливо, що вище описаний прорив в геологічній галузі нашої держави ми підготували не самі, а з допомогою наших зарубіжних друзів. Так сайт Мінеральні ресурси України запустився завдяки уряду Норвегії. Створення та впровадження в роботу геологічної карти України Geomap-200 проходив з участю наших канадських колег-геологів. Таким чином Україна вже включилась у той важливий процес співробітництва з провідними видобувними державами, і ми стали частиною сучасного геологічного світу.

А це, в свою чергу, робить Україну знаною у сфері світового видобування, а також гарантує, що тепер наша країна назавжди залишиться в полі передових, цивілізованих правил гри у надрокористуванні.

НВ Бізнес

Перейти до вмісту