Стосовно інформації оприлюдненої на сайті Прокуратури Миколаївської області щодо вимагання неправомірної вигоди посадовими особами Державної служби геології та надр України

На сайті Прокуратури Миколаївської області від 24.06.2015 з’явилась інформація, що прокуратурою області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, розпочатих за фактами вимагання неправомірної вигоди посадовими особами Державної служби геології та надр і Миколаївського обласного управління водних ресурсів. 22 червня у ході проведення слідчих дій працівниками СБУ затримано начальника Миколаївського гідрогеологічного загону Південноукраїнської гідрогеологічної експедиції Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства Державної служби геології та надр України і керівника одного з відділів Миколаївського обласного управління водних ресурсів після одержання ними неправомірної вигоди. Посадовці вимагали та отримали кошти від громадянина за погодження дозвільної документації з використання водних ресурсів.

 

Начальник Миколаївського гідрогеологічного загону Південно - Української гідрогеологічної експедиції Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства не є посадовою особою Державної служби геології та надр України.

Миколаївський гідрогеологічний загін (далі – загін) є структурним підрозділом Південно - Української гідрогеологічної експедиції, яка в свою чергу є підрозділом Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства.

В обов’язки загону входить складання графічних матеріалів, які характеризують гідрогеологічну будову досліджуваного району. Крім того, загін здійснює контроль за додержанням правил обліку і зберігання матеріалів гідрогеологічних досліджень, у т.ч. може надавати консультації про можливість використання підземних вод Миколаївського району для господарсько - питного водопостачання.

Послуги надаються підприємствам або фізичним особам відповідно до договорів з безготівковою оплатою. На будь-яких документах розпорядчого характеру підпис начальника загону є нелегітимним і цей документ не може використовуватись особою чи підприємством у своїй господарський діяльності, оскільки розпорядчі функції належать безпосередньо керівництву Південно-Української гідрогеологічної експедиції.

Керівництвом Південно - Української гідрогеологічної експедиції та Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства ведеться відповідне розслідування даного факту.

З метою запобігання зловживанням, на підприємстві розроблена та затверджена антикорупційна програма та призначений Уповноважений, який відповідає за її реалізацію.

На час проведення розслідування та з’ясування всіх обставин, начальник гідрогеологічного загону відсторонена від виконання своїх обов’язків.

Державна служба геології та надр України постійно проводить роз’яснювальну роботу з працівниками Служби спрямовану на запобігання проявам корупції.

Крім того, керівникам підприємств, що входять до сфери управління Держгеонадр України доручено провести у колективах інформаційну компанію щодо неухильного виконання вимог антикорупційного законодавства, з метою запобігання зловживанням службовим становищем.

 

Довідково:

З метою спрощення отримання суб’єктами господарювання документів дозвільного характеру, зокрема на спеціальне водокористування, у квітні 2014 року були внесені зміни до Водного кодексу України (далі – Кодекс).

Так, відповідно до статті 49 Кодексу дозвіл на спеціальне водокористування видається:

Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Зазначені органи надсилають завірені ними копії документів, отриманих від суб’єкта господарювання, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, у разі використання підземних вод - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я для отримання висновків щодо можливості видачі дозволу на спеціальне водокористування.

Отже, для отримання документу дозвільного характеру на спеціальне водокористування суб’єкт господарювання повинен звернутися до обласної державної адміністрації (у дозвільний центр). Для отримання погодження (висновку щодо можливості видачі дозволу) водокористувач не повинен звертатися до центральних органів виконавчої влади, це виключно компетенція органу, який видає дозвіл на спеціальне водокористування.

Крім того, інформуємо, що відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 391 Держгеонадра України не мають територіальних підрозділів, тому розглядати матеріали на отримання дозволів на спеціальне водокористування, надіслані обласними державними адміністраціями (дозвільними центрами), та надавати висновки щодо можливості їх видачі має право лише Державна служба геології та надр України.