Дорожня карта Стратегічного партнерства між Україною та ЄС у галузі критичної сировини на 2023 рік

26 Травня 2023

Відбулося засідання Робочої групи Україна – ЄС з питань сировинних ресурсів, гірничодобувної та сталеливарної промисловості

Участь у нараді взяли Голова Держгеонадр Роман Опімах, в.о. генерального директора ДНВП «Геоінформ України» Павло Бовсунівський, представник Єврокомісії Роберт Томас, генеральний секретар Асоціації європейських геологічних служб Джулі Холліс, представники Генерального Директорату внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва, малого та середнього бізнесу (DG GROW), фахівці урядових і бізнесових організацій України та ЄС. Під час зустрічі сторони обговорили реалізацію Дорожньої карти на 2023–2024 роки, що встановлює цілі та завдання співробітництва між Україною та ЄС у галузі мінеральної сировини згідно з Меморандумом про стратегічне партнерство щодо критичної сировини. 

«Відповідно до напрацьованої Дорожньої карти серед першочергових завдань є скасування обмежень доступу до інформації про обсяги запасів критичної сировини в Україні, розробка з європейськими колегами модельної угоди про розподіл продукції для ділянок надр із покладами критичних і стратегічних корисних копалин та підготовка й оприлюднення онлайн інформації про них, а також оцифрування 5000 геологічних звітів і їх розміщення на Держгеопорталі, – повідомив Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Україна активно цифровізує всі данні і сервіси, зокрема й у галузі користування надрами. Вже сьогодні інвестор має можливість безкоштовно ознайомитися з геологічною інформацією онлайн для прийняття рішень, навіть не виходячи з офісу». 

В липні 2021 року Україна та Європейський Союз уклали Меморандум про стратегічне партнерство щодо критичної сировини. В рамках цієї ініціативи в листопаді 2022 року Уряд взяв участь у зустрічі високого рівня протягом Тижня сировинних ресурсів в Брюсселі, під час якого було досягнуто значного прогресу. Українська та європейська робочі групи визначили ключові пріоритети та завдання на 2023–2024 роки.

Меморандум про стратегічне партнерство між Україною та ЄС у галузі сировини є важливим орієнтиром у поточних діях і планах на майбутнє Європи. Аби задовольнити глобальний попит на нові технології для забезпечення успішного переходу до екологічно чистих джерел енергії та досягнення цілей з декарбонізації, потреби в критичній сировині зростають. Україна має значний потенціал для того, щоб стати одним зі світових лідерів у сфері видобутку й переробки критичної сировини та надійним постачальником її для європейських партнерів.

«Державна служба геології та надр України ефективно провела реформування гірничодобувної галузі: створила й відпрацювала роботу “єдиного вікна” для забезпечення дозвільного процесу, значно спростила доступ до геологічних даних, розмістивши звіти онлайн на Державному геологічному веб-порталі, а також здійснює оцінку запасів корисних копалин, використовуючи підходи РКООН», – відзначив представник Єврокомісії Роберт Томас.

Сторони наголосили, що усвідомлюють важливість участі України у здійсненні переходу до вуглецево-нейтральної економіки. З метою зміцнення стратегічної автономії та глобальної конкурентоспроможності ЄС в галузі критичних сировинних ресурсів, а також для нарощування потенціалу на всіх етапах ланцюжка створення доданої вартості – від розвідки та видобутку сировини до збагачення і виробництва продукції – Європейський сировинний альянс ERMA розглядає інвестиційні проекти для визначення пріоритетних. Такі проекти отримають фінансову та інституційну підтримку від ЄС. Подати заяву на участь у відборі можна через онлайн-форму https://erma.eu/investment

Проведення наступної робочої групи заплановане на осінь 2023 року.

Перейти до вмісту