Голова Держгеонадр розповів про осучаснення регулювання галузі, проведення електронних торгів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та завдані галузі збитки через військову агресію росії
У березні 2023 року набрав чинності закон 2805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами». Документ передбачає дерегуляцію та осучаснення правил гри. Навіть під час війни Україна системно реалізує комплексні реформи, покликані підвищити інвестиційну привабливість галузі, докладає зусилля для осучаснення законодавства. Адже для забезпечення обороноздатності країни надра повинні працювати на повну.
«Модернізація законодавства з використанням прогресивних міжнародних практик посприяє підвищення інвестиційної привабливості галузі, створенню нових робочих місць і збільшенню надходжень до державного й місцевих бюджетів. Також стимулюватиме прихід великих інвестицій для забезпечення потреб національної економіки в необхідних корисних копалинах і стратегічно важливій сировині», – коментує Голова Держгеонадр.
Через російське вторгнення Україна зазнає величезних збитків. Втратила контроль над понад 500 спеціальними дозволами, 700 об’єктами надрокористування, більшість з яких – з покладами нафти й газу, підземних вод, і сировини, що належить до будівельної групи. Понад 100 підприємств повідомило про настання форс-мажору.
«Значна частина збитків нанесених країною-агресором стосується видобувних і суміжних галузей. На тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій здійснювалося видобування мінералів, працювали великі металургійні комплекси, на яких були задіяні мільйони наших громадян. Багато перспективних проектів щодо розвідки й видобування зупинені або відкладені через бойові дії. Відповідно, не сплачуються заробітні плати, податки, країна не отримує валюту від експорту продукції та сировини», – повідомив Роман Опімах.
Через війну на близько 40% зменшилася кількість проведення електронних торгів. У 2023 році Державна служба геології та надр України оголосила продаж 22 спеціальних дозволів. Всі ділянки надр номіновані надрокористувачами. Перші аукціони вже відбулися, під час яких реалізовано 11 дозволів.
Нагадаємо, 17 квітня Держгеонадра проведуть торги з продажу десяти спеціальних дозволів. Надрокористувачам запропонували ділянки з покладами суглинку, солі кам’яної, глини легкоплавкої, супіску, сапропелю, граніту, торфу, кам’яного вугілля.
Детальніше дивіться у відео — https://youtu.be/t6ofGLW6Ax0