Роман Опімах провів нараду із Комітетом надрокористувачів Федерації роботодавців України

27 Травня 2020

Учасники зустрічі обговорили ключові напрямки співпраці, зокрема у частині модернізації регуляторного середовища та удосконалення сервісів Держгеонадр

Голова Державної служби геології та надр Роман Опімах провів онлайн-зустріч із Комітетом надрокористування Федерації роботодавців України (ФРУ), під час якої презентував колегам результати півріччя роботи, обговорив актуальні питання бізнесу та зміни до законодаства, що регулює діяльність гравців видобувної галузі. Зокрема, йшлося про розробку нової редакції Кодексу про надра, подальше удосконалення чинної нормативної бази 615 постанови та актуалізацію загальнодержавної Програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року. 

«Ми працюємо над модернізацією законодавства та прибираємо застарілі, архаїчні норми, що гальмують роботу ринку, — повідомив Роман Опімах. — Внесли зміни до низки законів та постанов, щоб налагодити відповідальний видобуток корисних копалин, розпочали впровадження ініціатив по спрощенню процедури погодження ділянок перед винесенням на аукціони, у цьому напрямку працюємо спільно із Міністерством енергетики та захисту довкілля. Плануємо, що найближчим часом зможемо скоротити тривалість періоду від моменту подання заяви до моменту винесення ділянки на аукціон зі 120 днів до 30-ти». 

Ще одна ініціатива Держгеонадр стосується підтримки державного виробництва та спрощення виділення корисних копалин місцевого значення землевласникам. «Якщо ми розуміємо, що земельна ділянка із корисною копалиною є власністю потенційного інвестора, а її розмір не перевищує 25 га, — ми пропонуємо, щоб місцева корисна копалина за умови наявності документального підтвердження власності на ділянку могла б надаватись поза аукціоном власнику земельної ділянки», — пояснив Роман Опімах. 

Окрему увагу учасники зустрічі приділили обговоренню нового Кодексу про надра, розрорбку якого розпочали у грудні. Нагадаємо, за дорученням Президента документ мали завершити у шестимітсячний термін, однак Європейська комісія, залучена до розробки Кодексу запропонувала свою редакцію проєкту, яка відрізняється від редакції, розробленої Робочою групою Мінекоенерго за участі фахівців, профільних асоціацій, надрокористувачів та європейських колег. Наразі процес розробки уповільнився через необхідність узгодити  ключові позиції у двох редакціях Кодексу. «Ми розуміємо нагальність цого питання і зі свого боку готові більш активно долучитися до написання проєкту, який врахує попередні напрацювання Робочої групи та забезпечить ефективні правила роботи усіх суб’єктів галузі», — зауважив керівник Держгеонадр. 

Триває робота над підготовкою Програми розвитку мінерально-сировинної бази: за дорученням Президента про її оновлення з акцентом на вуглеводні, вугілля і торф. «Український державний геологорозвідувальний інститут, що підпорядковується Держгеонадрам, підготував відповідний проєкт оновлення, який ми будемо спільно доопрацьовувати. Ми проаналізували недоліки попередньої програми 2011 року, яка була виконана лише на 20%, і велика частина питань якої вже втратила свою актуальність. Щоб оновити програму, ми скористалися досвідом американських та європейських колег. Наш підхід базується на тому, що держава має визначати пріоритети і робити фокус на видобуванні і збільшенні стратегічних ресурсів і зменшенні питомої ваги критичних ресурсів, — саме це стало основою проєкту нової Програми»,— каже Роман Опімах.

Очільник Служби передав проєкт Прогами Комітету надрокористування ФРУ для подальшого обговорення та попросив колег із Федерації надати свої коментарі щодо документу. Фінальний текст Програми мінерально-сировинної бази врахує також і коментарі та зауваження гравців ринку, — повідомив голова.

Учасники онлайн-наради дійшли згоди про проведення регулярних робочих зустрічей з метою співпраці та обговорення ключових напрямків модернізації механізмів роботи галузі.

Перейти до вмісту