Presentation on-line platform EITI

24 Лютого 2020

Створення онлайн-платформи видобувного сектору відбулося за підтримки уряду Німеччини через федеральну компанію Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

«Для нас найголовніше, щоб спільними зусиллями створений продукт був впроваджений міністерством і введений в промислову експлуатацію, – говорить Директор програми «Ефективне державне врядування» GIZ Ukraine, Томас Мейєр. – Ми готові й надалі бути партнером Мінекоенерго у розробці механізмів управління порталом, щоб в подальшому міністерство стало ефективним самостійним управлінцем даного продукту».

Згідно з планом впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» на 2018-2020 роки, затвердженим Кабінетом Міністрів України, реалізація Ініціативи прозорості видобувних галузей є одним з передбачених необхідних заходів.

«Ми розробляємо цей інструмент для оприлюднення звітності підприємств видобувної галузі, щоб полегшити процес звітування щодо ІПВГ для компаній та державних органів. Це є загальним трендом Уряду щодо діджиталізації. Для Мінекоенерго важливо, щоб українці бачили скільки грошей заробляють компанії на видобуванні надр та контролювали цей процес. Це особливо цікаво для людей, що живуть у видобувних регіонах, тому що частка ренти залишається на місцях і повинна йти на розвиток цих громад, – розповідає Заступник міністра енергетики та захисту довкілля України, член Міжнародного Правління ІПВГ, Олексій Рябчин.

Впровадження ІПВГ є одним з дуже важливих елементів державної політики щодо забезпечення прозорості видобувного сектора. Без належного впровадження Стандарту EITI складно забезпечити ефективну співпрацю органів державної влади, видобувних компаній та інститутів громадянського суспільства», – говорить директор Програми “Демократична практика” МФ “Відродження” , Член Міжнародного Правління ІПВГ, Олексій Орловський.

З технологічної точки зору, портал ІПВГ поєднує в собі закриту і відкриту частини: функціонал електронної системі подання та аналізу звітності для тих, хто звітує і публічну платформу з оприлюдненими звітами, що доступна для будь-якого стороннього користувача, зокрема журналістів й аналітиків. Дані формуються в машиночитаному форматі, тобто можуть бути легко використані для аналітики, візуалізації і стати основою для прийняття рішень.

З вересня 2019 року відбувається пілотне тестування порталу. Першими користувачами платформи добровільно стали компанії групи Smart Energy та кілька компаній, які входять в енергетичний холдинг ДТЕК. В рамках тестування підприємства отримали доступ до функціоналу платформи і виконали всі зобов’язання, щодо звітності, які від них вимагає закон.

«Наш досвід роботи з платформою свідчить, що портал дозволить заощадити час всім учасникам ринку, підвищить прозорість роботи бізнесу і забезпечить ефективність процесу подання звітності», – зазначила Менеджерка з регуляторної політики ДТЕК Нафтогаз, Юлія Боржемська.

Онлайн-звітність за допомогою порталу не тільки спрощує її адміністрування, але також дозволяє побачити результати цієї роботи всім зацікавленим сторонам, адже предметом розкриття виступає суспільно-значуща інформація одного з найважливіших секторів економіки держави.

«Ми бачимо в цьому ще один крок назустріч до конструктивного діалогу, насамперед, з громадами, на території яких ми ведемо діяльність. Наші компанії працюють відкрито і прозоро, починаючи з першого звіту і подають інформацію про свою діяльність в Полтавській і Харківській областях», – зазначає Менеджер з корпоративних комунікацій групи компаній Smart Energy, Наталя Плеханова.

Координатор Асоціації ЕнергоТранспарентність, Віталій Філенко, зауважив, що ключовим у цьому питанні є саме громади, тобто ті люди, які проживають на територіях де розробляються надра. Наразі в громадах виникає багато конфліктів через відсутність достовірної інформації, і портал має допомогти зібрати дані з різних джерел та заповнити інформаційний вакуум місцевим активістам та ЗМІ. «Сьогодні ми зробили черговий крок у забезпеченні прозорості видобувних галузей і тепер головне питання, чи вистачить політичної волі в міністерстві для його повноцінного використання» – каже він.

Перейти до вмісту