Про нові вектори співпраці, міжнародне співробітництво, шляхи залучення інвестицій і регуляторні новини читайте у третьому випуску щоквартального дайджеста Держгеонадр
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і Віце-президент Європейської Комісії Марош Шефчовіч підписали Меморандум про стратегічне партнерство у сировинній галузі між Україною та Європейським Союзом і відповідну дорожню карту заходів.
«Започатковано важливе співробітництво України та ЄС з розробки критичних корисних копалин. Наша країна володіє значними ресурсами мінеральної сировини, що містяться в переліку критичних для ЄС. Реалізація проектів у галузі критичної сировини та батарей за підтримки міжнародних інвестицій – це шанс інтегруватися в сучасні високотехнологічні цикли як сталий елемент спільних ланцюгів постачання з державами-партнерами», – вважає Роман Опімах.
В межах поглиблення діалогу між Україною та ЄС у галузі критичної сировини Голова Держгеонадр з Прем’єр-міністром України і Віце-президентом Єврокомісії, а також Головою Житомирської ОДА та Головою Фонду державного майна України відвідали Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат для ознайомлення з виробництвом. 29 жовтня 2021 року відбудеться приватизаційний аукціон Об’єднаної гірничо-хімічної компанії, у складі якої працюють Іршанський ГЗК та Вільногірський ГЗК.
Президент увів у дію рішення РНБО «Про стимулювання пошуку, видобутку та збагачення корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави». Документ, зокрема, визначає перелік стратегічних корисних копалин та потребу розробити план розвитку титанової галузі.
З метою розкриття потенціалу українських надр Голова Держгеонадр презентував мінерально-сировинний потенціал на міжнародних форумах, конференціях і робочих зустрічах. Низка іноземних компаній розглядає можливість інвестувати в розробку українських надр.
Роман Опімах продовжує ознайомлювати з ресурсними можливостями регіони, здійснив робочий візит у Чернігівську область.
«Ми робимо все можливе для пожвавлення бізнес-активності у сфері надрокористування. Створили Інвестиційний атлас Чернігівщини, метою якого є ознайомити місцеві громади та бізнес-спільноти з інвестиційними можливостями регіону, а також залучити кошти в розробку надр», – повідомив очільник Служби.
Держгеонадра продовжують працювати над реалізацією угод про розподіл вуглеводневої продукції. Також оголосили аукціони на п’ять нафтогазових об’єктів, торги заплановані на 20 жовтня. Загалом за три квартали 2021 року оголошені е-торги на 189 лотів, 127 з них продано. Сума очікуваних надходжень до держбюджету становить 474,3 млн грн.
Служба налагодила співробітництво з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру. Договір про інформаційне співробітництво між Держгеонадрами та Держгеокадастром передбачає автоматизований обмін інформацією між Єдиною інформаційною системою користування надрами та Державним земельним кадастром. Зараз триває винесення на Державний геологічний портал шару «Кадастровий поділ України».
«Налагодження співробітництва з Держгеокадастром є важливим досягненням, адже дозволить співставити контури родовищ і спеціальних дозволів на користування надрами з межами конкретних земельних ділянок. Це допоможе в прийнятті інвестиційного рішення у сфері надрокористування та посприяє прозорості ринку землі, який нещодавно відкрився», – прокоментував очільник Служби.
Серед основних регуляторних нових галузі – посилення відповідальності за незаконний видобуток корисних копалин. Набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин». Документ передбачає накладання штрафів до 170 тисяч гривень або обмеження чи позбавлення волі до 8 років.
Внесено зміни до актів держперевірок за користуванням надрами. Наказ Міндовкілля № 327 уводить зміни до Уніфікованої форми акта, що складається за результатами проведення перевірок. Знято низку питань, що перевіряються: висновок ОВД, акт гірничого відводу, інформація щодо заборгованості та сплати податків.
За три квартали 2021 року Геоконтроль провів 627 перевірок, з яких 127 позапланових. В результаті, винесено 567 приписів, прийнято рішення про зупинення 170 і про анулювання 122 спецдозволів.