Алгоритм дій надрокористувача щодо отримання земельної ділянки для розробки бурштиноносних надр

19 Жовтня 2021

Уряд погодив Типову угоду про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр

6 жовтня 2021 року Кабінет міністрів України, відповідно до статті 971 Земельного кодексу України Кабінет Міністрів України постановив: затвердити Типову угоду про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр.

Відповідно до умов Угоди землевласник / землекористувач передає, а надрокористувач приймає у строкове платне користування земельну ділянку відповідно до спеціального дозволу на користування надрами. Надрокористувач після закінчення робіт на ділянці за свій рахунок зобов’язаний провести pекультивацію порушених земель.

Алгоритм дій надрокористувача щодо отримання земельної ділянки відповідно до Типової угоди про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр:

1. Придбати на е-торгах спецдозвіл для геологічного вивчення бурштиноносних надр, у т.ч. дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням бурштину.

2. На підставі погодження землекористувача, надрокористувач звертається до землевласника з ініціативою підписати Типову угоду про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр в межах координат спецдозволу.

3. Надрокористувач підписує з землевласником Типову угоду та акт приймання-передачі земельних ділянок та отримує земельну ділянку на платній основі.

4. Для проведення робіт на ділянці лісогосподарського призначення необхідно звільнити землю від лісонасаджень. Вирубка лісу здійснюється його розпорядником (лісгоспом) відповідно до затвердженого плану рубок.

5.Землевласник або землекористувач обраховують збитки, які завдасть надрокористувач тимчасовим зайняттям земельної ділянки. Надрокористувач оплачує збитки  у порядок та строки погоджені сторонами.

6. Надрокористувач виконує ОВД та після отримання позитивного висновку  повідомляє землевласнику та землекористувачу про початок робіт.

7 Надрокористувач розпочинає розвідувальні роботи, виконує геолого-економічну оцінку й експертизу запасів, розпочинає видобування.

8. Надрокористувач рекультивує землю та сплачує за відновлення лісонасаджень на підставі проекту лісових культур, який виготовляється землекористувачем — лісгоспом. У разі непроведення рекультивації надрокористувач  відшкодовує її вартість та заподіяні збитки. За ухилення від проведення рекультивації відповідно до ст. 254 КК України наступає кримінальна відповідальність.

Довідково: 

У грудні 2019 року прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про видобуток бурштину та інших корисних копалин». Документ, серед іншого, визначає прозорі електронні аукціони на спеціальні дозволи на розробку бурштиноносних надр, надання надрокористувачам п‘ятирічного дозволу на розвідку та видобування бурштину, початкову ціну лоту від 34 тис. грн за 1 га. Також передбачена спрощена дозвільна процедура та доступ до земель. Закон вносить зміни до ставки рентної плати: знижує з 25% до 10%, водночас 30% ренти буде спрямовано до місцевих бюджетів.

Інформація про аукціонні лоти доступна на офіційному веб-сайті Держгеонадр в Інвестиційному атласі надрокористувача.

Перейти до вмісту