Big Data для застосування штучного інтелекту в геології

08 Жовтня 2024

Державна комісія по запасах корисних копалин України провела дев’яту міжнародну науково-практичну конференцію

Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах взяв участь у щорічній конференції «Надрокористування в Україні. Перспективи інвестування». Очільник Служби привітав учасників і організаторів заходу, розповів про ключові напрями роботи Держгеонадр, а також наголосив на важливості взаємодії всіх представників галузі.

«Видобувна промисловість є однією з ключових складових економіки нашої країни, багатої на природні ресурси. Саме узгодженість зусиль уряду, бізнесу й науки чинить позитивний вплив на розвиток галузі надрокористування, сприяє розвитку мінерально-сировинної бази, наповненню державного бюджету, створенню робочих місць, навіть у ці складні воєнні часи», – підкреслив Роман Опімах.

Держгеонадра разом з командою Міндовкілля і далі працюють над впровадженням пріоритетних реформ у галузі надрокористування: оцифруванням послуг, модернізацією регуляторного поля та налагодженням ефективного контролю держави.

Ознакою сервісної установи є використання зручних та сучасних методів роботи, які на інституційному рівні мають назавжди нівелювати суб‘єктивізм і вибірковість у прийнятті рішень.

«Держгеонадра поетапно крокують до створення Big Data для застосування штучного інтелекту в геології, – анонсував Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Перший і другий етапи перебувають на стадії впровадження. Це облік геологічної інформації, її каталогізація та сканування, а також переведення інформації в цифровий формат і оприлюднення на єдиному веб-ресурсі – Держгеолпорталі. Розпочато роботу над підготовкою до реалізації третього етапу – ШІ для геології».

Реалізація першого етапу дозволяє зробити доступною інформацію про наявні корисні копалини в Україні та їх розробку. Створені й наповнюються бази даних спецдозволів на користування надрами, протоколів захисту запасів, геологічної вивченості надр, реєстри нафтогазових і артезіанських свердловин, каталог відомостей про геологічну інформацію та фонду геологічних матеріалів. Закінчення сканування паперових звітів, а також повна інвентаризація й оцифрування носіїв первинної інформації стануть завершенням першого етапу.

Впровадження заходів другого етапу дозволить побачити просторове розміщення всіх родовищ та їх кількісно-якісні характеристикина Державному геологічному порталі. Зараз триває робота над переведенням у цифровий формат і оприлюдненням інформації у відкритих джерелах з державних реєстрів, інтерактивних карт і впровадження системи кіберзахисту. На черзі завершення створення геопросторових даних родовищ, впровадження технології розпізнавання та перекладу тексту, а також комплексна інтеграція з інформаційно-комунікаційними системами інших органів влади.

Третій етап – застосування штучного інтелекту в геології. ГеоШІ дозволить автоматично генерувати відповідь на запит користувача, зокрема щодо пошуку нових перспективних покладів корисних копалин в Україні. Вхідними даними для алгоритму слугуватимуть матеріали геохімічних методів пошуку, карти гравітаційного та магнітного полів, космічні знімки різного спектру, геологічні карти докембрію тощо. Реалізація заходів третього етапу дозволятиме нейромережі автоматично аналізувати запити, а також будувати кореляційні моделі для пошуку мінеральних відкладів корисних копалин.

Нагадаємо, Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах взяв участь у воркшопі з підготовки розробки української стратегії розвитку критичних мінералів за участі міжнародних експертів.

Перейти до вмісту