Бурштин знову у центрі уваги

09 Липня 2020

Держгеонадра провели засідання Робочої групи, щоб розробити пропозиції для подальшого вдосконалення законодавства що регулює видобування бурштину

У Держгеонадрах відбулося засідання Робочої групи з питань реформування законодавства у сфері видобування. Робоча група за участі народних депутатів, представників Держгеонадр, Держлісагентства, Державної екологічної інспекції, державних та приватних підприємств розглянула пропозиції змін до профільного законодавства.

«Незаконний видобуток бурштину, який копачі здійснювали роками, завдав непоправної шкоди українським надрам: несанкціоноване пошкодження лісів на цих ділянках, порушення гідрологічного режиму земель, та й нераціональне використання власне ділянок надр, де велика частина бурштинопокладів може досі залягати під землею, зокрема на Житомирщині, Рівненщині та Волині, — наголосив Роман Опімах. — А тому, для реалізації принципу раціонального використання надр та відновлення порушених земель, ці поклади мають бути видобуті повністю, а території — рекультивовані».

Учасники Робочої групи запропонували план дій, що передбачає вдосконалення  механізму передачі земельної ділянки суб‘єкту, який здійснюватиме її рекультивацію, розробку методики обрахунку збитків, що будуть заподіяні землекористувачем при проведенні робіт на порушених територіях, а також методики обрахунку вартості сервітуту.

«За результатами обговорення дійшли висновку, що необхідно вдосконалити механізм передачі земель Інвестору для здійснення рекультивації порушених територій з попутнім видобутком бурштину. Також вивчаємо доцільність спростити здійснення планової діяльності на цих територіях у частині оцінки впливу на довкілля, — повідомив голова Служби. — Це логічний крок до покращення ситуації у сфері видобутку бурштину, яка наразі лишається однією із найбільш гострих у надрокористуванні».

Роман Опімах нагадав, що Держгеонадра спільно із іншими органами законодавчої та виконавчої влади вже запровадили нові правила, покликані врегулювати користування бурштиноносними надрами: прозорий електронний аукціон, 5-річний наскрізний спецдозвіл, мінімальна початкова вартість спецдозволу 34 тис.грн за 1 га, а також посилення кримінальної та адміністративної відповідальності за незаконний видобуток. Втім, для вирішення проблеми такого масштабу цих нововведень недостатньо, тож робота над удосконаленням законодавства та створення чіткого механізму видобування бурштину, який унеможливить зловживання, триває.

Тим часом, вже 17 липня відбудеться перший, з моменту внесення змін до законодавства України про видобування бурштину, аукціон по двох ділянках із покладами сонячного каміння. Спецдозволи на об‘єкти, розташовані у Рівненській області, передбачають геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням. Заявки на участь у відкритих електронних торгах приймають до 16 липня.

Перейти до вмісту