Роман Опімах презентував цифрові рішення у надрокористуванні, над якими працюють у Службі
Державна служба геології та надр України втілює принципи прозорості та відкритості і шукає можливості спростити взаємодію надрокористувача і держави та ліквідувати бюрократичні перепони у такій взаємодії. Про це заявив її очільник Роман Опімах під час свого виступу на VI Міжнародному галузевому форумі, що розпочався сьогодні у Полтаві. «Саме цифрові рішення роблять взаємодію держави із бізнесом більш зручною, прозорою, та нівелюють вплив бюрократичного фактору, — наголосив він. — Сьогодні Держгеонадра працюють над трьома діджитал-інструментами у роботі регулятора: електронні аукціони, інтерактивна мапа, онлайн-кабінет надрокористувача».
Один із зазначених інструментів — електронні торги у системі ProZorro.Продажі, — уже довели свою ефективність: висока активність інвесторів у відкритих аукціонах свідчить про відновлення довіри до регулятора, а чесні конкурентні змагання дають змогу реалізувати ліцензії за реальною ринковою ціною. «Вартість проданих на аукціонах спецдозволів зросла у 15 разів порівняно із початковою. Станом на вересень очікуємо майже 800 млн грн надходжень до Держбюджету у результаті проведених е-торгів», — повідомив Роман Опімах.
Він нагадав, що усі ділянки на аукціони ініціюють надрокористувачі із Інвестиційного атласу, який вже налічує більше 230 об’єктів. «Потенційний інвестор може обрати будь-яку ділянку із запропонованих, або номінувати на аукціон свою пропозицію. Таким чином на торги потрапляють лише цікаві ринку об’єкти. Наступний крок — зробити продаж спецдозволів на прозорих аукціонах на постійній основі», — додав голова Служби.
Протягом місяця очікується запуск електронного калькулятора розрахунку початкової вартості спеціальних дозволів: це буде безкоштовний онлайн-інструмент, скориставшись яким відвідувач сайту зможе за формулою розрахувати орієнтовну початкову вартість спеціального дозволу на конкретну ділянку.
Також, разом із Міндовкіллям Держгеонадра опрацьовують електронний кабінет надрокористувача: коли він запрацює, видобувники зможуть подавати звітність, пакети документів на оформлення, внесення змін чи продовження спецдозволів дистанційно.
Так само дистанційно можна буде ознайомитись із геологічними об’єктами України: контурами родовищ, їх місцерозташуванням, природними чи інфраструктурними об’єктами, що знаходяться на території ділянки надр, — такий функціонал передбачає Інтерактивна карта надрокористувача.
«Це платформа з даними про геологічні об’єкти України, що дозволить кожному ознайомитися із координатами об’єкту, зрозуміти його місцерозташування, чи є на території ділянки лісосмуга, населений пункт, інфраструктурні об’єкти, зрозуміти стан геологічного вивчення території, ознайомитися із протоколом запасів по ділянці та дистанційно, в один клік, номінувати ділянку на аукціон. Для реалізації цього проєкту важливу роль відіграє використання міжнародної системи GPS координат — перехід на WGS-84», — пояснив голова Держгеонадр.
Тим часом суттєво вдалося спростити доступ до геологічної інформації. Зокрема, найближчими днями буде опубліковано 6000 протоколів ДКЗ, із якими можна безкоштовно ознайомитись онлайн. «До кінця року плануємо запустити 5000 оцифрованих геологічних звітів, а наступного року маємо за мету оцифрувати усі геологічні звіти та надати до них безкоштовний доступ. Це частина роботи по втіленню у життя принципів відкритості та прозорості, які є основою сучасного підходу у надрокористуванні», — наголосив Роман Опімах.