Державна служба геології та надр України презентувала новий регулярний продукт щоквартальний дайджест головних подій
В Службі відзвітували про результати роботи в 2020 році та оприлюднили плани на 2021 рік. Минулий рік позначився стартом масштабних вуглеводневих проєктів, початком модернізації законодавства та цифровізації послуг Служби. В планах – дотримання курсу відновлення довіри до регулятора, залучення інвестицій та підвищення ефективності використання надр.
Серед ключових новин 1Q2021 року також названо створення вакантних пропозицій ділянок надр з покладами стратегічних і критичних корисних копалин для придбання на е-аукціонах. Іх повноцінна розробка здатна привести $10 млрд інвестицій в країну.
З метою пожвавлення бізнес-активності в регіонах Роман Опімах розпочав поїздки в області, перші візити здійснено на Черкащину та Полтавщину.
«Ми робимо все можливе для залучення інвестицій у сферу надрокористування – започаткували атлас корисних копалин регіонів. Мета – ознайомити місцеві громади та бізнес-спільноти з інвестиційними можливостями, а також залучити кошти в розробку надр, – повідомив очільник Служби. – Для визначення інвестиційно-привабливих ділянок надр в межах об’єднаних територіальних громад ініціювали послугу зі створення індивідуального паспорта ОТГ».
Серед головних регуляторних новин – реформа надрокористування, санкції, які увів у дію президент за рішенням РНБО, щодо анулювання 19 спецдозволів, проведення позапланових перевірок об’єктів надрокористування та скасування обмежень доступу до геологічної інформації.
ДКЗ затвердило перехід до світових стандартів оцінки запасів і ресурсів вуглеводнів PRMS. Також для визначення координат кутових точок ділянок надр прийнято рішення використовувати географічну систему WGS-84 замість радянської Пулково-42.
Новими горизонтами співпраці з ЄС названо взаємодію в галузі мінеральної сировини та виробництва акумуляторів. Про це домовилися Прем’єр-Міністр України Денис Шмигаль і Віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефковіч. Також Служба доєдналася до European Raw Materials Alliance та European Battery Alliance, що об’єднують понад 600 партнерів із 30 країн світу. Перспективний обсяг ринку оцінюється у €250 млрд.
За перший квартал 2021 року Держгеонадра виставили на електронні торги більше лотів, аніж за весь минулий рік – 100 ділянок надр. Половина з них продана на перших п’яти аукціонах, що відбулися. Очікувані надходження до держбюджету складають ₴144 млн. Безумовно, цей показник є свідченням довіри ринку до роботи Держгеонадр. За підсумками року кількість проданих лотів може збільшитися удвічі.
«З кожним днем надра стають доступнішими для бізнесу і перестають асоціюватися з галуззю лише для обраних. Наша дворічна програма змін має забезпечити досягнення точки неповернення в розвитку вітчизняної сфери надрокористування, а впровадження системних реформ закладе фундамент для її стійкого зростання», – вважає голова Держгеонадр Роман Опімах.