Держгеонадра пройшли плановий держфінаудит

01 Липня 2020

Завершився державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Державної служби геології та надр України.

Державна аудиторська служба оприлюднила результати фінансового аудиту виконання бюджетних програм за період з 1 січня 2018 по 31 грудня 2019 року. Згідно із результатами перевірок Держгеонадрам рекомендували спільно із профільним Міністерством підготувати та подати на розгляд проєкт закону про актуалізацію Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази на період до 2030 року, а також удосконалити механізм визначення початкової ціни спецдозволу.

«Ми вже провели відповідний аналіз та обговорили зміни до Загальнодержавної програми розвитку МСБ із фахівцями Служби та підпорядкованих їй підприємств, — повідомив голова Держгеонадр Роман Опімах. — Спільно сформували позицію, що з метою більш ефективного використання бюджетних коштів необхідно сконцентрувати свої зусилля на критичних та стратегічних копалинах. Якщо ми сфокусуємося на пріоритетах, як це роблять наші європейські та американські колеги, і не будемо розпорошувати обмежене фінансування на усі мінеральні ресурси одразу, зможемо в рази підвищити результативні показники виконання програми».

Як зазначив голова Держгеонадр, пропозиції щодо внесення відповідних змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази найближчим часом будуть передані на розгляд Міністерства.

Ще одна принципова рекомендація, сформована за результатами перевірок, стосувалася надання спецдозволів на користування вуглеводневими надрами: «розробити механізм реалізації спеціальних дозволів виключно через процедуру аукціону». У цьому напрямку Держгеонадра мають певні напрацювання, адже з початку року оголошено п‘ять відкритих електронних торгів, два з яких — з продажу об‘єктів із покладами вуглеводнів (заплановані на 6 липня та 31 серпня).

«Ми повністю поділяємо підхід щодо необхідності надання спецдозволів на нові ділянки шляхом відкритих конкурентних змагань гравців ринку, — коментує Роман Опімах. — Цей механізм вже запроваджений і використовується Службою, він довів свою ефективність: чесні аукціони показали, що надрокористувачі готові конкурувати на рівних умовах, а за результатами торгів ціна спецдозволу зростає у десятки, а часом і сотню разів.  Це і є ринкова боротьба, яка сприяє залученню інвестицій у галузь, розвитку видобувного сектору економіки та надходженню коштів до державного бюджету».

Аудитори також наголосили на необхідності запровадження контролю за вилученою надрокористувачами мінеральною сировиною під час здійснення дослідно-промислової розробки: наразі Служба готує своє бачення вирішення проблеми.

Звіт за результатами проведеного аудиту можна переглянути за посиланням: http://dkrs.kmu.gov.ua/kru/doccatalog/document?id=162222.

Перейти до вмісту