Завершився державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Державної служби геології та надр України.
Державна аудиторська служба оприлюднила результати фінансового аудиту виконання бюджетних програм за період з 1 січня 2018 по 31 грудня 2019 року. Згідно із результатами перевірок Держгеонадрам рекомендували спільно із профільним Міністерством підготувати та подати на розгляд проєкт закону про актуалізацію Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази на період до 2030 року, а також удосконалити механізм визначення початкової ціни спецдозволу.
«Ми вже провели відповідний аналіз та обговорили зміни до Загальнодержавної програми розвитку МСБ із фахівцями Служби та підпорядкованих їй підприємств, — повідомив голова Держгеонадр Роман Опімах. — Спільно сформували позицію, що з метою більш ефективного використання бюджетних коштів необхідно сконцентрувати свої зусилля на критичних та стратегічних копалинах. Якщо ми сфокусуємося на пріоритетах, як це роблять наші європейські та американські колеги, і не будемо розпорошувати обмежене фінансування на усі мінеральні ресурси одразу, зможемо в рази підвищити результативні показники виконання програми».
Як зазначив голова Держгеонадр, пропозиції щодо внесення відповідних змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази найближчим часом будуть передані на розгляд Міністерства.
Ще одна принципова рекомендація, сформована за результатами перевірок, стосувалася надання спецдозволів на користування вуглеводневими надрами: «розробити механізм реалізації спеціальних дозволів виключно через процедуру аукціону». У цьому напрямку Держгеонадра мають певні напрацювання, адже з початку року оголошено п‘ять відкритих електронних торгів, два з яких — з продажу об‘єктів із покладами вуглеводнів (заплановані на 6 липня та 31 серпня).
«Ми повністю поділяємо підхід щодо необхідності надання спецдозволів на нові ділянки шляхом відкритих конкурентних змагань гравців ринку, — коментує Роман Опімах. — Цей механізм вже запроваджений і використовується Службою, він довів свою ефективність: чесні аукціони показали, що надрокористувачі готові конкурувати на рівних умовах, а за результатами торгів ціна спецдозволу зростає у десятки, а часом і сотню разів. Це і є ринкова боротьба, яка сприяє залученню інвестицій у галузь, розвитку видобувного сектору економіки та надходженню коштів до державного бюджету».
Аудитори також наголосили на необхідності запровадження контролю за вилученою надрокористувачами мінеральною сировиною під час здійснення дослідно-промислової розробки: наразі Служба готує своє бачення вирішення проблеми.
Звіт за результатами проведеного аудиту можна переглянути за посиланням: http://dkrs.kmu.gov.ua/kru/doccatalog/document?id=162222.