Перевірку законності видобування корисних копалин можна самостійно здійснити у смартфоні за допомогою координат GPS, кадастрового номеру ділянки, адміністративної прив’язки чи назви земснаряду, що виконує роботи
Фахівці Департаменту геологічного контролю Державної служби геології та надр України і ДНВП «Геоінформ України» провели семінар для Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо використання відкритих геопросторових даних для перевірки фактів ймовірного незаконного видобутку корисних копалин. Сфери видобутку із найбільшим ризиком зловживання – будівельний пісок, бурштин, підземні води та рідкі вуглеводні.
Під час семінару поліцейським презентували способи перевірки наявності спеціального дозволу на користування надрами за допомогою інтерактивних карт Державного геологічного порталу, Публічної кадастрової карти України та безкоштовних додатків.
Держгеонадра відкрили геопросторові дані спеціальних дозволів на користування надрами. Факт наявності спеціального дозволу на тій чи іншій території легко можна перевірити за допомогою смартфону, лише завантаживши в безкоштовний додаток файли у форматі kmz з Державного геологічного порталу.
Учасники семінару обговорили заходи боротьби з незаконним видобутком руслових пісків та процедур кваліфікації важкості злочинів та нарахування нанесених збитків за незаконне видобування корисних копалин.
«Держгеонадра співпрацюють з правоохоронцями та широким загалом з метою виявлення фактів незаконного видобутку та створюють зручні й прості в застосуванні онлайн-сервіси для їх перевірки. Проведення ознайомчих семінарів є важливим заходом на для боротьби з незаконним видобутком», – вважає очільник Служби.
За півроку до Держгеонадр надійшло 185 повідомлень від обласних державних адміністрацій про ймовірні факти незаконного видобутку корисних копалин, переважно піску, також поліція надіслала запити в Службу для перевірки даних про понад 280 випадків. Перевіривши дані, фахівці Служби виявили, що на половині локацій відсутній спеціальний дозвіл.
Відповідно до чинного законодавства незаконне видобування корисних копалин карається накладанням штрафів до 85 тисяч і до 170 тисяч гривень для бурштину, чи обмеженням або позбавленням волі до 8 років. Для кваліфікації тяжкості злочину можна використовувати актуальні ціни одиниці товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини, які оприлюднюються на сайті Держгеонадр.
Семінар пройшов у змішаному форматі – живого спілкування з представниками Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та відеоконференції із залученням регіональних підрозділів.