Держгеонадра – сучасна сервісна установа

03 Квітня 2023

Відбувся публічний звіт Голови Державної служби геології та надр України про результати діяльності органу за 2022 рік та плани на 2023 рік

Держгеонадра традиційно працюють над трьома пріоритетними напрямами – становлення Служби, як сучасної сервісної установи, залучення інвестицій, підвищення ефективності контрольних функцій держави.

Команда Держгеонадр разом з Міндовкіллям неспинно рухаються шляхом діджиталізації послуг, перетворюючи Службу на сучасну сервісну установу за найкращими канонами сьогодення. Діджиталізація спрямована на нівелювання суб’єктивного фактору, пришвидшення процесів і спрощення доступу до публічної інформації.

Створено Державний геологічний веб-портал (www.nadra.gov.ua), який об’єднує 15 інформаційних баз даних, що поступово наповнюються. На інтерактивній мапі розміщено інформацію про понад 3000 спецдозволів та майже 8000 контурів родовищ, 18 тисяч сейсмічних профілів, актуалізовано реєстр із 12 тисяч нафтогазових свердловин та 8,5 тисяч водозабірних споруд. Розміщено інформацію про земельні ділянки та національні парки на всій території України, про тисячі об’єктів із групи будівельних корисних копалин, розробка яких необхідна для відбудови країни, а також родовища і рудопрояви зі стратегічною сировиною.

«Впровадження сучасних цифрових технологій зберігання та використання даних дозволяє інвесторам проводити власні вишукування, обирати об’єкти та приймати рішення, практично не виходячи з офісу, – підкреслив Роман Опімах. – Масштабна програма сканування геологічних звітів, розпочата в 2021 році, триває. 35% зі 180 тисяч одиниць зберігання вже оцифровано. Продовження переведення в цифру вторинної геолінформації та розширення функціоналу Державного геологічного веб-порталу є метою укладеного 16 листопада 2022 року в Брюсселі Меморандуму з ЄБРР про технічну допомогу».

Третій рік поспіль успішно працюють електронні торги з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, е-аукціони показали приклад прозорості, зручності, ефективності. За весь період через аукціони було видано 352 спецдозволи, що забезпечило 3,8 мільярдів гривень надходжень до Держбюджету. Кожен третій об’єкт номінувався на аукціони суб’єктами господарювання з Інвестиційного Атласу – онлайн-крамниці з тізерами підготовлених вакантних ділянок надр, що налічує понад 500 об’єктів. Також окремі регіональні інвестатласи було представлено для місцевих громад в 11 областях України. 

Розроблено Електронний кабінет надрокористувача – продукт, який, за оцінкою Асоціації європейських геологічних служб, не має аналогів у Європі. З листопада 2022 року кожен заявник вже міг спілкуватися онлайн з державою через свій особистий кабінет, а починаючи з 28 березня 2023 року – подати заяву можна лише онлайн.

Такі інструменти дозволяють суттєво спростити процеси, нівелювати бюрократичні можливості впливу на систему, а також сприяють відкритості публічних геологічних даних, що має сприяти активізації роботи галузі надрокористування.

Прийнятий у грудні 2022 року закон 2805-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами», набрав чинності 28 березня 2023 року. Він передбачає дерегуляцію та осучаснення «правил гри» у сфері надрокористування, зокрема:

  • скасування дублюючих погоджень, що дає можливість отримати спецдозвіл за 60 робочих днів;
  • впровадження електронного спецдозволу на користування надрами, витяг про який буде розміщено в Держреєстрі;
  • гарантування громадянам України права на отримання частини доходу від рентної плати за користування надрами;
  • лібералізацію обігу спецдозволів – вільне відчуження прав на користування надрами;
  • підтримку «малого надрокористування» – позааукціонне надання спецдозволів на розробку корисних копалин місцевого значення для власників землі площею до 25 гектарів.

«Оновлене законодавство стимулюватиме прихід великих інвестицій для забезпечення потреб національної економіки в необхідних корисних копалинах і стратегічно важливій сировині, – переконаний Голова Держгеонадр. – У 2021 році укладено Меморандум про стратегічне співробітництво між Україною та ЄС у сфері мінеральної сировини. В листопаді 2022 року Україна була вперше представлена на загальноєвропейському саміті Raw Materials Week, де разом із Єврокомісією провела Перший інвестиційний форум, презентувавши бізнес-можливості в галузі надрокористування та домовившись про долучення України до розробки Сировинної Стратегії ЄС до 2030 року».

Налагоджується ефективний контроль держави – йдеться про впровадження неупередженого аудиту шляхом забезпечення публічності інформації та встановлення чітких вимог до учасників ринку надрокористування. 

З кінця 2021 року функціонує онлайн моніторинг надр на інформаційній платформі СОТА, створеній РНБО України. Прийнято важливі законодавчі зміни, що дозволили нараховувати збитки за несанкціонований видобуток усіх видів корисних копалин, у т.ч. завданих воєнною агресією проти України. 

Для перевірки законності видобування корисних копалин на Держгеопорталі розміщено шар земельних ділянок з кадастровими номерами, також забезпечено можливість здійснення перевірки з використанням мобільного застосунку Google Earth.

Закон 2805-ІХ також передбачає механізм протидії появі «сплячих ліцензій» шляхом заборони продовження дії спецдозволів на видобування в разі відсутності видобутку корисної копалини.

Нереалізованим завданням залишається гарантування стабільного та гідного фінансування стратегічних функцій держави, що непритаманні бізнесу. З цією метою підготовлено законопроекти, які актуалізують Загальнодержавну програму розвитку МСБ до 2030 року, а також після завершення війни дозволять створити джерело фінансування для сталого розвитку галузі. 

Матеріали звіту:

Українською мовою – https://www.geo.gov.ua/Reform-Ukrainian-RM-Sector-ukr
Англійською мовою – https://www.geo.gov.ua/Reform-Ukrainian-RM-Sector-en
Відеозвіт – https://youtu.be/MsvVL0S6aqI

Перейти до вмісту