До 2030 року попит на критичні мінерали зросте в 3,5 рази

19 Липня 2023

Такого висновку дійшли експерти з Міжнародного енергетичного агентства

У своєму першому щорічному огляді ринку критичних мінералів Critical Minerals Market Review МЕА відзначає значне зростання енергетичних проектів. В останні п’ять років подвоївся ринок сировини, що забезпечує живлення електромобілів, вітряних турбін, сонячних панелей та інших технологій, необхідних для переходу на чисту енергію.

Рекордне впровадження екологічно чистих енергетичних технологій сприяє великому попиту на літій, кобальт, нікель і мідь. З 2017 до 2022 року енергетичний сектор став основним фактором, що спричинив потроєння загального попиту на літій, стрибок потреби в кобальті на 70% і на 40% зростання попиту на нікель.

У 2022 році ринок енергетичних корисних копалин сягнув 320 мільярдів доларів США. Відповідно інвестиції в розробку найважливіших мінералів минулого року зросли на 30%, після 20%-го зростання в 2021-му. Залучення капіталу на геологічну розвідку збільшилося на 20%, у фокусі уваги – літій, нікель, уран. Передбачається подальше збереження тенденції до зростання витрат на розробку критичних мінералів.

За словами Єгора Перелигіна, експерта з критичних мінералів та члена правління Обʼєднаної гірничо-хімічної компанії, ключова проблематика полягає в географічній концентрації видобутку й переробки мінералів. Станом на 2022 рік, Китай має глобальні домінуючі позиції у світі з видобутку графіту та рідкоземельних елементів (~70%), а також із переробки міді, кобальту, літію, графіту та рідкоземельних елементів. У випадку з переробкою сферичного графіту, він займає майже 100% світових обсягів, з рідкоземельними елементами – близько 87%. Китай, Аргентина, Австралія та Чилі залишаються головними географічними гравцями з переробки літію. 

Індонезія домінує з глибокої переробки нікелю, її частка в нових проектах становить 88%, видобуток – майже 50% від світового. Країна активно створює масштабні промислові кластери. Наприклад, інвестиційний консорціум заснований промисловим гігантом LG Energy Solution планує інвестувати 9 млрд доларів США в переробку критичних мінералів та виробництво матеріалів для повного вартісного ланцюга літієвих акумуляторів саме в Індонезії. Акцент зроблено на переробку нікелю та виробництво катодів. Головний світовий тренд у цілому можливо характеризувати як «більше нікелю, менше кобальту» (переважно, це пов’язано з тим, що сьогодні 70% кобальту видобувається в Конго).

Нові проекти з переробки кобальту дозволять очікувати прогрес у диверсифікації ближче до 2030 року. Австралія та Канада сумарно планують 57% нових проектів з переробки кобальту у світі.

Ключовий висновок: географічна концентрація видобутку й переробки критичних мінералів залишиться щонайменше 5–10 років. Ключові «challenges» для західної цивілізації: швидке та гнучке адаптування до нових реалій «світової фрагментації», ефективна диверсифікація поставок критичної сировини, розбудова власних вартісних ланцюгів у сфері критичних мінералів та матеріалів (видобуток та глибока переробка).

Ціна енергетичного переходу та його швидкість будуть повністю залежати від зростання рівня пропозиції на ринку. Більшість країн, які зацікавлені у розбудові власних вартісних ланцюгів виходять із законодавчими та регуляторними ініціативами для стимулювання видобутку та переробки критичних мінералів (та виробництва передових матеріалів і технологій). США запровадила Inflation Reduction Act, Австралія – Critical Minerals Strategy, Канада – Critical Minerals Strategy, ЄС – Critical Raw Materials (CRM) Act. 

Україна намагається знайти своє місце на світовому ринку в ланцюгу постачання та створення доданої вартості критичної сировини. В липні 2021 році Указом Президента України визначено перелік із 37 металічних і неметалічних корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави. Держгеонадра підготували Інвестиційний атлас, в якому опубліковали опис біля 30 ділянок надр, що містять критичні копалини для реалізації зелених проектів.

На початку 2023 року Уряд затвердив перелік незаліцензованих площ, які можуть бути номіновані інвесторами на конкурси з укладання угод про розподіл продукції. Окремі проекти можуть претендувати на отримання статусу стратегічних в Європі в рамках Партнерства між Україною та ЄС.

Прогнозні дані попиту на критичну сировину – www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/critical-minerals-data-explorer

Перейти до вмісту