Проблеми Державної служби геології та надр з великими видобувними компаніями були пов’язані з продовженням спецдозволів на користування надрами, оскільки були певні недоліки в законодавстві і непорозуміння між чиновниками і надрокористувачами.
Про це заявив керівник відомства Олег Кирилюк у ефірі програми Гроші вперед! на Радіо НВ.
Він пояснив, що конфлікти виникали на стадії продовження дії спецдозволів на надрокористування. Наприклад, напівдержавна Укрнафта, яка має 74 дозволи на видобуток вуглеводнів, має близько 13 млрд грн боргів. При цьому, норми законодавства не дозволяли продовжити спецдозволи компаніям з боргом.
“Це питання декілька років складно вирішувалося. Компанія подавала заявки на продовження, отримувала відмови, і відбувалися довгі судові тяганини. Ми запропонували інший механізм – внесення змін у постанову Кабміну (про порядок надання спецдозволів – ред.), де передбачаємо надання надрокористування навіть за наявності боргів”, – розповів Кирилюк.
Крім того, виникав ряд питань з державною компанією Укргазвидобування, яка має близько 185 спецдозволів. За словами керівника Держгеонадр, будь-які непорозуміння досить суттєво впливали на видобуток вуглеводнів.
“Ми змінили підходи до роботи Держгеонадр і стараємось передбачити і усувати всі недоліки наперед…Держгеонадра уже здійснює продовження спецдозволів Укргазвидобуванню, термін дії яких закінчується у 2019 році. Ми працюємо на випередження, щоб не створити умов, коли надрокористувач повинен зупинити видобуток, і це може негативно вплинути на енергонезалежність держави”, – підкреслив Кирилюк.
Тепер компанії можуть отримати дозвіл і розпочати видобуток, і за рахунок цього сплачувати борги.
При цьому, в обов’язкових умовах прописується зобов’язання, яке надає Державній фіскальній службі можливість вживати заходів до боржників.