Країни ЄС переходять на оцінку запасів корисних копалин відповідно до класифікації РКООН 

27 Квітня 2023

ДКЗ України розробила методичні рекомендації для переоцінки всіх корисних копалин до рамкової класифікації ресурсів ООН 

Критична сировина є незамінною в різних стратегічних секторах економіки необхідних для реалізації зеленого та цифрового переходу, а також використовується в оборонній та аерокосмічній галузях. Нині країни Європейського Союзу покладаються переважно на імпорт від невеликої групи експортерів, а для деяких матеріалів лише від одного постачальника. Аби зменшити залежність і підвищити стійкість важливих ланцюгів постачання мінеральної сировини та продукції переробки в ЄС, диверсифікувати джерела, зокрема через посилення зовнішнього партнерства, Єврокомісія представила законопроект щодо критичної сировини, який найближчим часом має бути прийнятий Європейським парламентом.

European Critical Raw Material Act визначає стратегію ЄС щодо налагодження безпечних і стійких поставок сировини до 2030 року шляхом визначення стратегічних проектів усередині альянсу та за її межами, розробку національних програм геолорозвідки, спрощення дозвільних процедур для зменшення затримок та покращення доступу до фінансування.

«Відповідно до European Critical Raw Material Act країни-члени ЄС мають звітувати про результати державної та приватної геолорозвідки, використовуючи систему класифікації РКООН. Сьогодні більшість із них, зокрема країни східної Європи і ті, що були членами Варшавського блоку, для оцінки запасів і ресурсів використовують класифікацію колишнього СРСР, і лише кілька перейняли методологію та підходи рамкової класифікації ресурсів ООН. На жаль, для обліку запасів твердих корисних копалин і підземних вод на незаліцензованих родовищах не існує перехідного документа між системами РКООН і радянською. Водночас, у 1997 році Україна була першою в Європі та світі, що запровадила передові стандарти – майже усі заліцензовані родовища, а це понад 43% усіх балансових родовищ вже оцінені згідно з РКООН», – розповів Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах під час заходів у рамках Тижня ресурсного менеджменту Економічної Комісії ООН для Європи (UNECE), що проходять у Женеві.

European Critical Raw Material Act передбачає подання заявок на участь у стратегічних для Євросоюзу проектах, інформування про вакантні об’єкти з покладами критичної сировини, звітування про проміжні результати на різних етапах робіт у частині оцінки ресурсів за принципами рамкової класифікації ресурсів ООН.

«Державна комісія України по запасах корисних копалин розробила методичні рекомендації, які в майбутньому можуть стати основою «Bridging documents», зокрема і для переоцінки твердих корисних копалин та підземних вод на незаліцензованих родовищах за принципами РКООН, – повідомив Голова ДКЗ України Сергій Паюк. – Ми готові поділитися своїм досвідом з європейськими країнами, щоб замінити радянську систему класифікації».

РКООН – універсальна система глобального рівня, відповідно до якої ресурси класифікують на основі трьох фундаментальних критеріїв: екологічної та соціально-економічної життєздатності проекту, статусу й обґрунтованості освоєння родовища, геологічної вивченості або рівня достовірності даних. На відміну від інших класифікаційних систем вона застосовується для всіх видів корисних копалин: мінеральної сировини, вуглеводнів, відновлювальних джерел, антропогенних, термальних ресурсів.

Інфографіка: https://www.geo.gov.ua/UNFC-bridging

Нагадаємо, в липні 2021 року Україна та Європейський Союз уклали Меморандум про стратегічне партнерство щодо сировинних ресурсів. В рамках цієї ініціативи в листопаді 2022 року Уряд взяв участь у зустрічі високого рівня протягом Тижня сировинних ресурсів в Брюсселі, під час якого було досягнуто значного прогресу. В квітні 2023 року Єврокомісія презентувала проект закону Про стратегічну сировину із планом дій до 2030 року.

Перейти до вмісту