«Мінерали майбутнього» — Презентація інвестиційного потенціалу України

26 Січня 2021

Голова Державної служба геології та надр України Роман Опімах та виконавчий директор урядового офісу UkraineInvest Сергій Цівкач презентували нові інвестиційні пропозиції — об’єкти із покладами стратегічних та критичних мінеральних ресурсів.

У ході пресконференції Роман Опімах наголосив, що мінерально-сировинна база України здатна майже повністю задовольнити потреби національної промисловості, а також посприяти розвитку її експортного потенціалу. «Паливно-енергетична та агрохімічна сировина та продукти переробки, кольорові метали та коксівне вугілля традиційно імпортуються у значних обсягах на суму понад 13 млрд дол. (2019 рік), що відносить їх до категорії критичних мінералів для України. На жаль, «метали майбутнього», що використовують для інноваційних технологій, майже не розробляються в Україні, тоді як попит на них по всьому світу стрімко зростає», – сказав Романг Опімах. 

Подібна ситуація із металами низьковуглецевого майбутнього для високотехнологічних галузей. «Нині важливим є нарощення їх видобутку, а також створення потужностей з їх збагачення і первинної переробки. Наявні ресурси та перспективи розробки мінералів майбутнього дозволять розвивати в Україні нові сучасні індустрії. Це вказує на їх стратегічне значення для становлення України на міжнародній арені в новому амплуа», — підсумував спікер.

Держгеонадра мають намір залучати інвестиції до розробки цих категорій корисних копалин. З цією метою презентували Інвестиційний атлас, який містить вже понад 30 вакантних перспективних ділянок, описова інформація про які розміщена онлайн. Дорадчу підтримку зацікавленим суб’єктам готові надати державні геологічні підприємства, а також урядове агентство UkraineInvest у супроводі інвесторів. 

Роман Опімах додав, що в кінці минулого року вперше на відкритому аукціоні було продано ділянку із покладами золота. Також оголошено аукціон з продажу спеціального дозволу на геолорозвідку цирконію, який відбудеться 15 лютого.

Вперше ділянки із покладами літію, титану, нікелю, кобальту, хрому, танталу, ніобію, берилію, цирконію, скандію, молібдену, золота та урану можна придбати на прозорих електронних торгах. Традиційно до участі у торгах допускаються також іноземні інвестори.

Виконавчий директор урядового офісу із залучення та підтримки інвестицій Сергій Цівкач підкреслив, що урядовий офіс UkraineInvest працює над залученням іноземних інвестицій в економіку України. 

«Якщо говорити про інвестиції, сьогодні UkraineInvest стає представництвом України в світі. У співпраці з Міністерством закордонних справ України, Світовим Конгресом Українців, іноземними бізнес-асоціаціями урядовий офіс налагоджує мережу для залучення потенційних інвесторів в усіх куточках світу», – зазначив він.

За словами Цівкача, офіс включить 30 вищезазначених об’єктів до Інвестиційного Гайду UkraineInvest та інформуватиме про них потенційних інвесторів.

Цівкач розповів, що останніми роками цікавість інвесторів до видобувних підприємств України стрімко збільшувалась. Так, за нещодавніми підсумками накопичені капітальні інвестиції у добувну промисловість стало зростали у середньому на 30%, і лише протягом минулого року цей показник дещо зменшився і склав 4200 млн. доларів США (11,5% від загальної суми накопичених ПІІ в капітал). Він висловив переконання, що таке зменшення — тимчасове явище, пов’язане з світовими тенденціями спаду ринку, і у 2021 році ріст буде відновлено.

Сергій Цівкач висловив думку про те, що для залучення інвесторів необхідно забезпечити дві умови: рівні правила гри для всіх та прозорість приватизаційного процесу.

«Впевнені, що проведення торгів в електронному форматі забезпечить їх прозорість та встановлення справедливої ринкової ціни. Крім цього, наявний та потенційний інвестор може розраховувати на підтримку та допомогу UkraineInvest на всіх етапах проекту, а також у вирішенні проблемних питань», – наголосив керівник урядового офісу.

Не менш важливим стимулом стане набуття чинності президентського закону щодо державної підтримки проєктів зі значними інвестиціями. «Закон гарантує державну підтримку інвесторам, які хочуть не просто видобувати сировину та експортувати її за кордон, а будувати нові гірничо-збагачувальні комбінати, що дозволить створити нові робочі місця для працівників галузі та забезпечить податкові надходження до бюджету», – наголосив Сергій Цівкач.

Перейти до вмісту