Територіальні органи Держпраці відтепер погоджують заявки на отримання гірничого відводу
Вступили в дію зміни до положення про порядок надання гірничого відводу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 59. Відтепер заявку для отримання гірничого відводу підприємство чи громадянин подає до територіального органу Держпраці, а не як раніше до місцевих органів влади – обласних рад, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, Київської чи Севастопольської міських рад. Визначено і термін розгляду заявки: він не повинен перевищувати 21 день.
«Тривалий час зазначені зміни не були імплементовані, що спричиняло низку незручностей та гальмувало запуск робіт на родовищах. Відтепер проблема буде вирішена, адже інвестори розуміють правила та строки отримання документу», — прокоментував голова Державної служби геології та надр Роман Опімах.
Гірничі відводи надаються Держпраці після погодження заявки на отримання гірничого відводу з відповідним територіальним органом Держпраці. Рішення стосовно надання гірничого відводу приймається протягом 21 дня з дати отримання заявки органом, що надає гірничий відвід. Дія Правила поширюється на всіх користувачів надр, в тому числі на інвесторів, з якими укладено УРП.
Водночас, надрокористувачі неодноразово підіймали питання скасування гірничого відводу для тих секторів видобування, де він не потрібен: фактично необхідність гірничого відводу дублює положення спеціального дозволу на користування надрами і є застарілою вимогою, яка гальмує початок робіт на ділянці корисних копалин.
«Це ще один погоджувальний документ, який повинен отримати надрокористувач для здійснення робіт вже після отримання спеціального дозволу на користування надрами. Він фактично дублює функції спецдозволу і спричиняє відкладання початку робіт користувачем щонайменше на півтора місяці», – пояснює Роман Опімах.
Оновлений текст положення доступний за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/59-95-%D0%BF. Попередніми змінами до законодавства було визначено, що вуглеводні, бурштин, підземні води (окрім мінеральних) з видобутком до 300 м3 на добу, а також корисні копалини місцевого значення на глибину до 2 метрів дозволено видобувати без гірничого відводу.