За 2022 рік видобуто у 8,5 разів більше «сонячного каменю», ніж за 2019-ий
Україна посідає третє місце у світі за розвіданими запасами бурштину. Основні поклади сонячного каменю» зосереджені у Рівненській, Житомирській і Волинській областях. Упродовж років його переважно вимивали варварським способом з-під землі. Від такого нелегального бізнесу залишалися лише спустошені території та несплачені податки.
Прийняті у грудні 2019 року законодавчі зміни щодо надання бурштиноносних надр у користування посприяли легалізації ведення бізнесу та зростанню обсягів видобутку. Бурштин став найпопулярнішою корисною копалиною електронних торів, які оголошує Державна служба геології та надр України. Попит на такі спеціальні дозволи є стабільно високим.
«За весь час, починаючи з 2020 року, за 146 мільйонів гривень продано 85 спеціальних дозволів на користування бурштиноносними надрами. Це ділянки в Рівненській і Житомирській областях загальною площею 3150 гектарів, – повідомив Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Спецдозволи строком дії 5 років надані для проведення геологорозвідувальних і видобувних робіт з обов’язковим отриманням ОВД до початку видобутку та здійсненням рекультивації земель після його завершення».
З уведенням нових правил обсяг легального видобутку бурштину щороку зростає. Так, у 2019 році видобуто 2819 кілограмів «сонячного каменю», у 2020 році – 6354 кілограми, у 2021 році – 19466 кілограмів, і в 2022 році – вже 24174 кілограми. Тобто за 2022 рік видобуто у 8,5 разів його більше, ніж за 2019-ий.
У результаті реформи, державний бюджет, а також місцеві громади, на території яких видобувають бурштин, почали отримувати додаткові кошти. 10% від вартості з кожного видобутого кілограма сплачується у вигляді ресурсної ренти до державного бюджету. За підсумками 2022 року, за даними ДПС, надійшло близько 20 мільйонів гривень ренти за користування бурштиноносними надрами, 30% з яких спрямовано до бюджетів територіальних громад.
Важливо, що Закон уніс зміни й до Кримінального кодексу України, що значно підвищує відповідальність за незаконний видобуток, збут і переробку корисних копалин та за ухилення від рекультивації земель – до 170 тисяч гривень чи обмеженням або позбавленням волі до 8 років з конфіскацією майна. Крім того, в 2022 році затверджена методика нарахування збитків за несанкціонований видобуток корисних копалин. Починаючи з квітня 2023 року Держгеонадрам надано право їх нараховувати (Закон 2805-ІХ).
Тобто, разом зі спрощенням правил початку та введення бізнесу з видобування бурштину зростає прозорість цієї діяльності, посилюється контроль і відповідальність.
Про законодавчі зміни щодо надання бурштиноносних надр у користування, прийняті в грудні 2019 року, та як вони посприяли легалізації та зростанню обсягів видобутку бурштину Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах розповів у інтерв’ю Олексію Бухалу – https://www.youtube.com/watch?v=bZI46BOQucY