Один із пріоритетів Держгеонадр — модернізація законодавства

01 Вересня 2020

Голова Державної служби геології та надр України відповів на запитання журналістів про Кодекс про надра та законодавче поле, що регулює надрокористування

З листопада минулого року було внесено низку змін до законодавства, що регулює відносини у сфері надрокористування, у тому числі зміни до постанов 615, 848, 939. Державна служба геології та надр на чолі із Романом Опімахом була активним учасником цих процесів.

Завдяки співпраці Служби із профільними Комітетами Верховної Ради імплементували важливі оновлення та прибрали застарілі, архаїчні норми, що ускладнювали взаємодію учасників видобувного сектору. У результаті здійснених кроків вдалося пришвидшити низку процесів, спростити доступ до геологічної інформації, забезпечити створення каталогів відомостей про геоінформацію. Усі спецдозволи на нові ділянки відтепер можна отримати лише шляхом участі у відкритих аукціонах, а сам строк отримання спецдозволу зменшили майже удвічі. Окремо слід зазначити про закон 2240, яким запровадили кримінальну відповідальність за нелегальне видобування бурштину та інших корисних копалин, розблокували підписання угод про розподіл продукції по дев‘яти конкурсах.

Втім, законодавча база України у сфері надрокористування потребує подальшого оновлення та доопрацювання, адже частина правил, що регулюють галузь були розроблені ще у радянські часи.

«Є два документи, які, на жаль, протягом останніх трьох років не виходить оновити. Перше — правила безпеки поводження у нафтогазовій галузі, друге — правила розробки нафтогазових родовищ. Це досить масивні документи, один із яких розроблений у далекі 80-ті. Їх оновлення дасть змогу забезпечити більш гнучкі правила роботи і зробить видобувника мобільним та ефективним. Ми ініціювали зміни до правил розробки нафтогазових родовищ, очікуємо, що Міндовкілля підтримає нашу ініціативу», — каже голова Роман Опімах.

На порядку денному регулятора — розробка нового Кодексу України про надра. Очільник наголошує, що це вимога ринку і пріоритет у роботі Державної геологічної служби.

«Один із пріоритетів команди Держгеонадр — оновлення та модернізація законодавства, якому ми приділяємо багато часу та зусиль. У цьому процесі ключовий елемент — розробка Кодексу про надра, — зазначив Роман Опімах. — Це великий проєкт, який об‘єднує кількох гравців: крім Міненерго та Міндовкілля у розробці документу задіяна Європейська комісія. На сьогоднішній момент у нас є бачення концепції Кодексу, яке було напрацьоване у результаті низки робочих нарад з представниками профільних асоціацій, народних депутатів під егідою Міндовкілля. Сформовані пріоритети, які б ми як ринок хотіли побачити у новому документі. Паралельно було сформовано бачення редакції документу Європейською комісією. На сьогоднішній день відбувається процес поєднання цих двох бачень».

На базі двох компонентів буде розроблено концепцію нового Кодексу про надра. Це буде великий документ, який включатиме у себе понад десять нормативно-правових актів, — повідомив голова Держгеонадр.

Перейти до вмісту