Пресреліз: Офіційна заява Державної служби геології та надр України щодо матеріалу, розміщеного на інтернет-ресурсі stopcor.org

05 Червня 2020

(під назвою «Голова Держгеонадр Опімах подарував олігархам мільярд кубометрів газу та готує держпідприємства до приватизації»)

Учора деякі Інтернет-ЗМІ розповсюдили сфальсифіковані дані щодо діяльності Державної служби геології та надр України та роботи її голови Романа Опімаха. Офіційно заявляємо, що матеріал, опублікований на сайті stopcor.org та продубльований на інших онлайн- ресурсах, не відповідає дійсності, його автор маніпулює даними, а у своїх висновках спирається лише на свої власні припущення та судження, що суперечить принципам журналістської етики. Вважаємо за необхідне надати чітку відповідь на закиди та аргументовано довести недостовірність інформації, поданої у згаданому матеріалі.

Зокрема, автор звинувачує Держгеонадра у тому, що відкриті електронні аукціони на отримання спецдозволів проводили під час карантину і вбачає у цьому спробу маніпуляцій з боку Служби. Нагадаємо, що всі аукціони проходять на платформі ProZorro.Продажі в режимі онлайн, імена учасників під час аукціону невідомі, й оприлюднюються лише після завершення торгів. Будь-хто з громадян може спостерігати за їх перебігом. Додамо, що надання спецдозволів на нові ділянки виключно за результатами прозорої конкурентної боротьби — єдиний спосіб нівелювати вплив суб‘єктивного фактору у прийнятті рішень щодо видачі ліцензії.

У статті припускають, нібито вартість проданого спецдозволу на розробку ділянки «Біла», що на Житомирщині, була суттєво занижена, при цьому автор уникає називати фактичну вартість ліцензії, а вдається лише до маніпулятивного формулювання: «3400 грн за гектар». Між тим право на розробку бурштинової ділянки у результаті відкритих онлайн-торгів отримав один із семи потенційних інвесторів, які змагалися за спецдозвіл (https://ea2.openprocurement.auction/auctions/d56839a5da0245dab2858d1ea27d1ff2). Вартість лоту склала 17 040 000 грн — це кошти, які отримав бюджет України в результаті проведеного аукціону. Загалом за результатами двох аукціонів, під час яких було продано 19 ліцензій, до державного бюджету надійде 37 929 822 грн. Кожен проданий спецдозвіл гарантує потік інвестицій у регіони, де розташовані ділянки надр: там створюють робочі місця, розвивається інфраструктура та супутні виробництва.

Механізм проведення аукціонів, розроблений з урахуванням міжнародної практики та досвіду країн-лідерів галузі, себто винесення на повторні аукціони спецдозволів зі зниженою вартістю, це не спроба віддати їх за безцінь, а навпаки шлях залучити інвестиції навіть на ті ділянки надр, які є інвестиційно непривабливими, але за умови їх розробки можуть стати прибутковими і забезпечити надходження до бюджету та сприяти економічному розвитку регіонів і країни в цілому.

Стосовно державних підприємств, що знаходяться у підпорядкуванні Держгеонадр. Автор непоінформований про їх кількість та фінансовий стан. Повідомляємо, що їх налічується 15 (а не 21), при чому два з них не працюють: ДП «Північгеологія» було ліквідоване ще до призначення Романа Опімаха на посаду голови, а казенне підприємство «Еколого-геологічний центр» знаходиться на непідконтрольній Україні території (у Криму). Щодо решти тринадцяти підприємств: результати фінансового аудиту попередніх періодів діяльності підтверджують хронічну збитковість п‘яти підприємств. Переважна частина їх професійного складу втрачена, основні фонди та обладнання є зношеним та технічно застарілим. Ці підприємства є неконкурентоздатними на ринку, де широко присутні послуги приватних компаній, а обсяг бюджетних асигнувань критично знизився на 60% цього року, що унеможливлює ефективну діяльність зазначених держпідприємств. Водночас, лишаються важливі кластери галузі, де держава є конкурентоздатною, здійснює унікальну експертизу або мусить виконувати функції, які носять суспільно важливе значення та не притаманні бізнесу. Об‘єктивне та професійне управлінське рішення у цій ситуації очевидне — залишити самоокупні підприємства, здатні мобільно та якісно виконувати пріоритетні роботи для держави, і не утримувати збиткові підприємства за рахунок податків, які сплачують громадяни України. Водночас необхідно спрямувати зусилля на їх розвиток та забезпечити належне фінансування, у тому числі і за рахунок отримання сталих відрахувань від ренти, яку сплачують надрокористувачі з видобутих мінеральних ресурсів. Саме такий шлях виведення державного геологічного господарства з кризи запропонували Держгеонадра у Антикризовій програмі дій, яка пройшла обговорення Громадської ради.

Щодо відрядження робочої групи Держгеонадр до Лондона: у штаб-квартирі Європейського банку реконструкцій та розвитку українська делегація презентувала три ділянки, запропоновані на конкурси в рамках Угод про розподіл продукції на суходолі, а також раунди нафтогазових електронних аукціонів, запланованих на 2020 рік. Загалом на заході були присутні близько 50 учасників, (а не 9, як пише автор, посилаючись на непідтверджені дані телеграм-каналу) — це видно із прямої трансляції події на офіційній Facebook-сторінці Служби: https://www.facebook.com/geonadra.gov.ua/videos/551213829047386. На зустріч з українськими фахівцями приїхали представники іноземних нафтогазових компаній, інвестиційних фондів, консалтингових компаній. Згодом саме один із учасників лондонської зустрічі, центральноєвропейський холдинг ЕРH із словацьким оператором Nafta подав заявку на участь у конкурсах та виборов перемогу по двох ділянках УРП — Охтирській і Грунівській. Втім, виглядає так, ніби анонімний телеграм-канал — єдине джерело, яким користувався «Стопкор» у підготовці матеріалу.

Недолугі спроби звинуватити Романа Опімаха у відсутності державницької позиції на підставі професійної діяльності та статків його батька лишаємо поза увагою, оскільки не вбачаємо у них жодного прояву здорового глузду. Те ж саме стосується і намагання притягнути за вуха інформацію щодо задекларованого головою Служби майна: ці дані є у відкритому доступі, так само як і інформація про те, у який спосіб та коли було набуте майно: https://public.nazk.gov.ua/.

Перейти до вмісту