До уваги надрокористувачів та суб’єктів господарської діяльності, які мають на меті отримати спеціальний дозвіл на користування надрами за процедурою без проведення аукціону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2022 № 836 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо користування надрами внесені зміни до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 та інших профільних нормативно-правових актів.
Інформуємо про основні нововведення:
- Визначена можливість подачі заяви з необхідними документами в електронному вигляді через електронний кабінет надрокористувача після затвердження Порядку його функціонування, а до того моменту надрокористувач має змогу подати заяву з відповідними документами на електронну адресу Держгеонадр ([email protected]), до того ж, зберігається можливість подачі документів у паперовому вигляді на поштову адресу.
- Виокремлені економічно обґрунтовані граничні строки проведення основних видів робіт за окремими групами корисних копалин, що спростить та уніфікує підготовку надрокористувачем Програми робіт.
- Встановлено вичерпний перелік підстав для внесення змін до Програм робіт.
- Скорочено перелік документів, що додаються до заяви, шляхом відображення необхідної інформації в пояснювальній записці.
- Автоматизовано визначення розміру компенсації витрат держави за проведені геологорозвідувальні роботи, а також початкової ціни продажу на аукціоні спеціального дозволу для ділянок надр, де відсутні затверджені запаси чи ресурси.
- Компенсація витрат держави за проведені геологорозвідувальні роботи здійснюватиметься шляхом сплати надрокористувачем відповідної суми коштів на зазначений рахунок державного казначейства без укладання окремих договорів з Держгеонадрами.
- Обов’язковою умовою є подача каталогу географічних координат кутових точок ділянки надр в системі WGS-84, водночас заявнику надана можливість самостійно здійснити ітераційний перерахунок із системи СК-42.
Внесені зміни, що враховують наслідки введення воєнного стану на території України:
- Задля унеможливлення здійснення господарської діяльності у сфері користування надрами підсанкційними особами в заяві зазначатиметься інформація, що дає можливість встановити кінцевого бенефіціарного власника або обґрунтування причини його відсутності.
- Передбачена можливість інформування надрокористувача про розмір збору за надання / продовження спецдозволу, а також розмір плати за вторинну (оброблену) геологічну інформацію, що є державною власністю, в електронному вигляді на адресу, зазначену в заяві.
- Строки подання заяв на продовження дії спецдозволу, якщо кінцевий термін подачі заяви припадає на період дії воєнного стану, автоматично продовжуються на період дії воєнного стану та плюс три місяці.
- Строки дії дозволу та виконання Програми робіт, а також інші терміни, визначені спецдозволом та угодою, що закінчились у період дії воєнного стану, вважаються такими, що продовжили свою дію автоматично на цей період та плюс шість місяців.
- Строки дії дозволу та виконання Програми робіт, а також інші терміни, визначені спецдозволом та угодою, що були чинними у період дії воєнного стану, вважаються такими, що продовжили свою дію автоматично на цей період.
- За заявою надрокористувачу надана окрема можливість продовжити граничні терміни виконання Програми робіт на період дії воєнного стану та плюс вісімнадцять місяців.
Держгеонадра окремо звертає увагу потенційних надрокористувачів, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2022 № 836 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо користування надрами буде виключена підстава отримання спеціального дозволу на геологічне вивчення або видобування корисних копалин місцевого значення без проведення аукціону (підпункт 3 пункту 8 попередньої редакції постанови № 615) через шість місяців після публікації цієї постанови (з 29.01.2023).