Піврічний проєкт зі сканування геологічних звітів і розміщення інформації на Держгеопорталі за європейські кошти успішно реалізовано
Оцифрування вторинної геоінформації, розширення функціоналу Державного геологічного вебпорталу та розвиток ІТ-архітектури є метою укладеного 16 листопада 2022 року в м. Брюсселі Меморандуму між Держгеонадрами та ЄБРР про технічну допомогу. Умовою Меморандуму була розробка детального плану виконання, який погоджує Міндовкілля, та було створено робочу групу на чолі з Головою Держгеонадр Романом Опімахом.
Проєкт передбачає фінансування сканування 60 000 книг геологічних звітів і графічних додатків протягом трьох років із відповідним розміщенням цих матеріалів на інтерактивних картах та перекладом метаданих англійською мовою.
Відповідно до укладеної 20 липня 2023 року першої піврічної угоди між ЄБРР і ДНВП «Геоінформ України» було придбане необхідне технічне обладнання, програмне забезпечення та відскановано перших 6000 книг геологічних звітів і розміщено на інтерактивній мапі з англомовними метаданими про 125 об’єктів надрокористування, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки й обороноздатності держави.
«Зі зняттям тимчасового обмеження щодо відкриття доступу до інформаційних ресурсів після завершення воєнного стану ці матеріали стануть частиною “data room” та зможуть бути використані потенційними інвесторами для проведення власного аналізу лотів, щоб виставляти їх на відкритті міжнародні конкурси й аукціони», – інформує Голова Держгеонадр Роман Опімах.
Огляд роботи порталу: https://youtu.be/hoqVMN9lRPE
Під час головного заходу ЄБРР, що цьогоріч проходив у Єревані, Державна служба геології та надр України і ДНВП «Геоінформ України» були відзначені особливою нагородою «За розвиток ринку критичної сировини в Україні».
«Результати пілотної фази проєкту отримали схвальну оцінку європейських колег. Вони висловлюють зацікавленість у продовженні співробітництва, – повідомив керівник ДНВП «Геоінформ України» Павло Бовсунівський. – Сподіваємося на укладання наступної угоди для початку імплементаційної фази проєкту, метою якої є продовження робіт з оцифрування та розміщення онлайн матеріалів щодо об’єктів надрокористування з покладами корисних копалин, які є в переліку стратегічних та критичних, як для України, так і для ЄС».
За інформацією ЄБРР, через складності з фінансуванням продовження проєкту стоїть під питанням. У квітні 2024 року Держгеонадра офіційно звернулися листом на ім’я Першого Віце-президента ЄБРР Jürgen Rigterink із відповідним клопотанням.
Завдяки злагодженій роботі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів на чолі з Русланом Стрільцем, Державній службі геології та надр України й активній підтримці наших європейських колег Україна йде шляхом діджиталізації геологічних даних для забезпечення зручних і рівних правил доступу до інформації про сировинні ресурси. Ми вдячні нашим партнерам з Європейського банку реконструкції та розвитку за можливість реалізувати важливе для галузі завдання в такий нелегкий час для країни.