Партнерство заради безпеки в сировинній галузі 

15 Квітня 2024

Започатковано Форум на чолі з ЄС та США, який стане платформою для формування глобальної політики щодо критичної сировини

Відбувся інавгураційний захід з нагоди започаткування Форуму «Партнерство заради безпеки у сировинній галузі» за ініціативи Виконавчого віце-президента Європейської Комісії за напрямом «Економіка, що працює для людей» В. Домбровскіса та Державного секретаря США Е. Блінкена.

Форум започатковано з метою сприяти вирішенню проблеми забезпечення сталого та безпечного глобального ланцюга створення вартості сировини, який принесе користь як виробникам сировини, так і країнам-споживачам. Понад 20 країн були запрошені взяти участь у Форумі, зокрема з особливою увагою до України. Українську сторону в форматі особистої участі представляв заступник Міністра економіки України В. Кузьо.

«Україна зацікавлена стати учасником Партнерства. Ми маємо значний потенціал для забезпечення постачання критичних корисних копалин, які є ключовими елементами сучасних низьковуглецевих технологій. На нашій території є поклади 22 із 34 критичних сировинних матеріалів, визначених ЄС як найважливіші. Для розробки наявних родовищ потрібні значні інвестиції та передові екологічно чисті технології. Уряд запровадив політику відкритих дверей для інвесторів і підготував перелік зі 100 ділянок для розвідки та видобування критичних сировинних ресурсів, які доступні для ліцензування» , – коментує Голова Держгеонадр Роман Опімах.

Форуму об’єднає країни-споживачі та багаті на ресурси країни з метою співпраці та спільної розробки політики, яка сприятиме інвестиціям у стійкі та екологічно чисті видобуток і переробку критичної сировини та створення сталих ланцюгів постачання.

За словами Державного секретаря США Е. Блінкена, ланцюги постачання корисних копалин є життєво важливими для нашого спільного майбутнього. Розширення їхнього постачання та ефективне розгортання чистих технологій має важливе значення для подолання кліматичної кризи й одночасного доступу до енергії. При цьому, попит на критичні матеріали зростатиме далі. Очікується, що до 2040 року попит на літій зросте більш ніж у 40 разів, а попит на графіт, кобальт і нікель – у 20–25 разів.

Партнерство заради безпеки у сировинній галузі налічує 14 урядів-партнерів і Європейський Союз, представляючи понад 50% світового ВВП. Партнерство вже підтримує проєкти, які зміцнюють ланцюги постачання чистої енергії, дотримуючись прозорості, належного управління, справедливих умов праці та екологічних стандартів. Наразі налічується 23 таких проєкти по всьому світу, що охоплюють низку корисних копалин на кожному етапі виробничого ланцюга від їхнього видобутку до обробки, переробки та відновлення. На цьому фундаменті планується подальше розширення Партнерства країнами, що виробляють і споживають корисні копалини.

Форум посилить та формалізує співпрацю з країнами-виробниками корисних копалин за двома напрямами: визначення, фінансування та прискорення стратегічних проєктів у країнах, багатих на корисні копалини, шляхом використання колективних ресурсів; просування політики, яка створює більш різноманітні та стійкі ланцюги постачання. Наступним етапом роботи Форуму буде залучення нових держав і проведення роботи в проєктній групі і політичному діалозі.

Нагадаємо, Уряд ухвалив План для Ukraine Facility, де критичні матеріали та вироби є одним з його ключових секторів. Метою програми є покращення управління ресурсами, створення сприятливого середовища для залучення технологічних інновацій та інтеграції у глобальні ланцюги вартості.

Перейти до вмісту