Посилення боротьби з незаконним видобутком у фокусі уваги

18 Березня 2021

Голова Держгеонадр взяв участь у спільній нараді з питань додержання вимог законодавства у сфері екології в Офісі Генерального прокурора

Під головуванням Генерального прокурора Ірини Венедіктової відбулася спільна нарада керівників відомств, центральних органів виконавчої влади з питань додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також правоохоронних та інших уповноважених установ з протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля.

Посилення боротьби з правопорушеннями у сфері охорони довкілля має бути одним з основних пріоритетів кримінальної політики. Про це Президент України Володимир Зеленський наголосив у відеозверненні, записаному для спільної наради.

«Масштаби та суспільна небезпека екологічної злочинності вимагають від правоохоронних та інших державних органів роботи на 200 відсотків своїх можливостей. Посилення боротьби з правопорушеннями у сфері охорони довкілля повинно бути одним із основних пріоритетів кримінальної політики», – наголосив Глава держави.

Серед нагальних проблем у сфері охорони довкілля Генеральний прокурор назвала несистемність природоохоронного нагляду та державного моніторингу навколишнього природного середовища, а також не налагоджену дієву співпрацю між органами прокуратури, правоохоронними й іншими уповноваженими органами.

Під час наради, зокрема, обговорювали питання порушення правил охорони та використання надр, а також незаконного видобутку корисних копалин. У своєму виступі голова Держгеонадр назвав однією з найбільших екологічних проблем в державі нелегальний видобуток сонячного каменю. Державна служба геології та надр України працює над легалізацією видобутку бурштину – в грудні 2019 рокубули прийняті законодавчі зміни.

«Ще до початку розробки ділянки інвестор зобов’язаний пройти процедуру оцінки впливу на довкілля, а після розробки здійснити рекультивацію земельної ділянки – комплекс заходів для відновлення родючого шару ґрунту. У 2020 році перше на електронні торги були виставлені спеціальні дозволи за новими правилами. Зараз разом з Міндовкілля ми опрацьовуємо можливість щодо унормування доступу до земель лісового фонду та спрощення отримання ділянок з метою проведення їх комплексної рекультивації з попутним видобутком бурштину», – повідомив Роман Опімах.

Очільник Служби назвав проблему незаконного видобутку піску такою, що вимагає нагального вирішення. Адже в результаті страждає екологія, недоотримують місцеві бюджети та держава.

Контроль за дотриманням видобувними компаніями вимог законодавства в сфері надрокористування є пріоритетним напрямом роботи Служби. Держгеонадра системно здійснюють планові та позапланові заходи державного нагляду за діяльністю суб’єктів господарювання у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, відповідно до спеціального дозволу на користування надрами.

Активізація співпраці з правоохоронними органами посприяє підвищенню ефективності використання надр та покращенню боротьби з несанкціонованим видобутком корисних копалин.

За результатами координаційної наради її учасникам було надано проєкт постанови, в якому визначено низку необхідних заходів. Зокрема, провести взаємозвірки щодо надісланих контролюючими органами матеріалів і результатів їх вирішення; вивчити стан досудового розслідування, організації процесуального керівництва та судового розгляду проваджень про кримінальні правопорушення у сфері охорони довкілля; провести відповідні навчання тощо.

Перейти до вмісту