Пресреліз: У Комітеті ВРУ з питань екологічної політики та природокористування відбулося Експертне обговорення законопроєктів №4187 та №4187-1

02 Листопада 2020

У Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування відбулося Експертне обговорення законопроєктів №4187 та №4187-1 («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування»).

До зустрічі під керівництвом Голови підкомітету з питань державного моніторингу навколишнього середовища Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування Павла Якименка долучилися інші законотворці, автори проєкту, профільні асоціації. У дискусії взяв участь голова Державної служби геології та надр Роман Опімах.

Ініціатива з реформи надрокористування була розроблена у тісній співпраці із Держгеонадрами, та покликана модернізувати та дерегулювати профільне законодавство. Зокрема, законопроєкт передбачає лібералізацію обігу спеціальних дозволів, закріплює прозорість правил надрокористування у Кодексі про надра, спрощує низку процедур взаємодії бізнесу із державним апаратом. 

Учасники дискусії відзначили прогресивний підхід до регулювання видобування, викладений у документі. Проєкт орієнтований на продовження дерегуляції галузі та створює підґрунтя для переходу до цифрових інструментів регулювання: скасовує паперову звітність, закріплює об’єктивні правила обрахунку вартості спецдозволів та геологічної інформації, запроваджує стимули для розвитку «малого надрокористування».

«Законопроєкт №4187 має на меті створення прозорої та зрозумілої системи користування надрами, зменшення надмірного державного впливу на галузь, — висловили свою позицію представники Американської торговельної палати (АСС). — Позитивно сприймаються бізнесом запропоновані проєктом новели такі як подання документів та звітності в електронній формі, через електронний кабінет, використання міжнародних систем класифікації запасів, можливість продавати власні спеціальні дозволи та інші важливі нововведення».

Водночас, АСС висловили свої зауваження щодо викладеної у документі ідеї ввести плату за користування надрами та запропонувала свою редакцію цієї частини тексту документу. 

В цілому законопроєкт підтримали також Європейська бізнес-асоціація, Федерація металургів України, Федерація роботодавців України, Асоціація «Український бурштин», Асоціація піску України, Асоціація газовидобувних компаній, Національна асоціація добувної промисловості. Представники бізнесу відзначили, що редакція документу у запропонованому вигляді сприятиме імплементації прозорих правил роботи та підвищенню інвестиційної привабливості галузі видобування.

Представники Європейської бізнес-асоціації заявили про підтримку законопроєкту 4187 в цілому. За їх словами, він сприятиме захисту прав надрокористувачів, залученню інвестицій у галузь. Втім, висловили незгоду із ідеєю надання повноважень погодження ділянки надр Міністерству довкілля для її виставлення на аукціон, та з необхідністю розширювати підстави для анулювання спеціального дозволу.

За результатами дискусії асоціації передали свої коментарі та зауваження щодо окремих частин документу на подальше доопрацювання.

«Важливо, що профільні експерти та надрокористувачі також підтримали законопроєкт, відзначили необхідність дерегуляції галузі, закріплення прозорих принципів видобування корисних копалин на рівні закону. Ми опрацюємо коментарі експертів та запропонуємо їх Комітету для подальшого обговорення. Вважаю, що спільно, працюючи зі всіма стейкхолдерами, ми зможемо розробити ефективні механізми взаємодії всіх учасників галузі», — підсумував народний депутат Павло Якименко.

«Я переконаний, що галузь потребує системних змін, речей які здатні гарантувати проходження «точки неповернення» до часів «дерибану» та непрозорого доступу до розробки українських надр, реформ, що не створюють потрясіння й не завдають шкоди порядним надрокористувачам та інвестиційній привабливості нашої країни», — наголосив Роман Опімах. 

Перейти до вмісту