Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо урегулювання питання видобутку бурштину повернуто із підписом Президента. Документ передбачає посилення кримінальної відповідальності за нелегальне видобування, зберігання, збут корисної копалини та вимагає від надрокористувачів рекультивувати земельні ділянки і використовувати лише сертифіковане обладнання у своїй діяльності.
«Масштаби незаконного видобутку бурштину в Україні сягнули критичної позначки, держава втрачає мільйони несплачених податків, а безвідповідальні видобувники завдають надрам непоправної шкоди, — звертає увагу голова Державної служби геології та надр Роман Опімах. — Необхідність такої законодавчої ініціативи обумовлена тією ситуацією, яка склалась. Ми вдячні Президенту, Уряду, парламенту за потужну підтримку. Це приклад якісної командної роботи».
Держава, серед іншого, пропонує надрокористувачам п‘ятирічний дозвіл на розвідку та видобування бурштину, прозорі електронні аукціони, початкову ціну лоту від 34 тис. грн за 1 га. Також надається спрощена дозвільна процедура та доступ до земель. Закон знижує ставку рентної плати з 25% до п‘ятнадцяти відсотків, водночас 30% ренти будуть спрямовувати до місцевих бюджетів.
«Ключовим завданням нашої роботи є ефективне використання надр та забезпечення прозорих і чітких правил гри для усіх суб’єктів процесу. Народ України, який є єдиним власником корисних копалин, повинен отримувати відшкодування у вигляді податків, — наголошує Роман Опімах. — Ініціатива врегульовує питання укладання та реалізації угод про розподіл продукції, сприятиме наповненню місцевих та державного бюджетів, створенню робочих місць, залученню інвестицій у галузь».
Нагадаємо, 19 грудня у Верховній Раді проект закону #2240 підтримали 279 депутатів. Сьогодні його передали на підпис Президенту Володимиру Зеленському.