Президент України ввів у дію рішення РНБО щодо стану справ у сфері надрокористування

26 Березня 2021

Документ передбачає вживання заходів для проведення позапланових перевірок об’єктів надрокористування та виявлення незаконного видобутку, а також скасування рішень про віднесення до державної таємниці інформації у сфері надрокористування

Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 25 березня 2021 року «Щодо стану справ у сфері надрокористування». Відповідний указ № 122/2021 Глава держави підписав 25 березня.

Як зазначається в документі, Рада національної безпеки і оборони України рекомендує Прем’єр-Міністру України доручити Держгеонадрам забезпечити проведення в 2021 році позапланових перевірок діяльності суб’єктів господарювання, які поза аукціоном отримали спеціальні дозволи за результатами апробації запасів корисних копалин без спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки.

«До березня 2019 року аукціони майже не проводилися, переважно мав місце розіграш лоту зі штучно обмеженою конкуренцією, велика частина спецдозволів надана шляхом апробації, – повідомив Роман Опімах. – Ми регулярно оголошуємо аукціони. Так, за підсумками 2020 року через систему Прозорро продано більше лотів і за вищу ціну, аніж за всі попередні роки. Відповідно, кількість отриманих ліцензій через е-торги стрімко зростає, досягнувши 45% у минулому році».

Також заплановано провести аудит нафтогазових надр, зокрема тих, де не розпочато видобування протягом двох років після отримання дозволів на видобування або після затвердження балансових запасів вуглеводнів у разі наявності спецдозволу з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням. І перевірити об’єкти, на яких потягом десяти років відсутній видобуток після отримання ліцензій з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням.

Разом із правоохоронними органами Держгеонадрам потрібно буде здійснювати опрацювання інформації місцевих органів влади про незаконне видобування корисних копалин у регіонах.

Крім того, Глава держави доручив Кабінетові Міністрів України забезпечити супроводження у Верховній Раді України двох законопроєктів: “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин” (реєстраційний № 3576) та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування” (реєстраційний № 4187). А також внести на розгляд Верховної Ради України законопроєкти щодо актуалізації положень Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року.

У тижневий строк державним експертам з питань таємниць потрібно буде опрацювати питання щодо скасування рішень про віднесення до державної таємниці інформації у сфері надрокористування та подати відповідні рішення про скасування Службі безпеки України для внесення необхідних змін до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю.

«Жодна країна Європи не використовує методи закриття інформації про корисні копалини, – інформує голова Держгеонадр. – Відкриття та спрощення доступу до геологічної інформації про запаси та ресурси з грифом «таємно» та «ДСК» – це дуже актуальне питання. Якщо ми хочемо залучити інвесторів у великі проєкти, ми повинні зрушити його з місця найближчим часом».

Контроль за виконанням рішення покладено на Секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Перейти до вмісту