Президент України підписав закон про посилення відповідальності за незаконний видобуток

12 Серпня 2021

Закон визначає відповідальність як для фізичних, так і для юридичних осіб за незаконне видобування корисних копалин місцевого та загальнодержавного значення 

6 серпня 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин» № 1685-ІХ, ухвалений Верховною Радою 15 липня 2021 року.

Закон визначає відповідальність як для фізичних, так і для юридичних осіб за незаконне видобування корисних копалин місцевого та загальнодержавного значення.

«Прийнято Закон, який покликаний змусити тричі подумати перед тим, як розпочати несанкціонований видобуток корисних копалин, – коментує Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Ми вдячні Президенту України Володимиру Зеленському та народним депутатам за потужну підтримку цих, безумовно, важливих законодавчих ініціатив».

Відповідно до документу порушення правил користування надрами, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля, а також незаконне видобування корисних копалин місцевого значення у значному розмірі карається штрафом від 500 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням чи позбавленням волі на строк до двох років.

Покарання у вигляді штрафу від 3000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження чи позбавлення волі на строк до трьох років передбачене за незаконний видобуток корисних копалини загальнодержавного значення, якщо їх вартість у 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Якщо такі діяння вчинені організованою групою або в загальнонебезпечний спосіб, спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 5–8 років.

Також, внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра. Передбачене накладення штрафу у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів на громадян і від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів на посадових осіб.

Закон набирав чинності з наступного дня після його опублікування.

Нагадаємо, проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» (№ 4187) прийнято в першому читанні. Ініціатива розроблена з метою осучаснити регулювання галузі, зробити надрокористування інвестиційно привабливою сферою, а правила гри чіткими та прогнозованими. Нині документ готується до другого читання.

Перейти до вмісту