Про енергетичну безпеку України

31 Липня 2020

Голова Держгеонадр Роман Опімах дав коментар щодо розробки урану в Україні та взяв участь в прямому ефірі телеканалу «Україна 24»

Говорили про видобуток урану та природного газу в Україні.

Зокрема, Роман Опімах розповів, що 50% електроенергетики вироблено на атомних електростанціях. Це вважається одним з найбільш екологічно безпечних та найдешевших продуктів. На жаль, потреба атомних електростанцій у паливі задовольняється за рахунок власної сировини на 30% (800 тонн на рік), решта – це імпорт, переважно з Росії.

Україна входить до першої 10-ки країн світу по запасах урану і здатна повністю задовольнити свої потреби в цій сировині. Це один з пріоритетів, визначений в Енергетичній стратегії України до 2035 року.

Наразі є 9 ділянок надр з покладами урану, на які видані спеціальні дозволи. 4 розробляється Східним ГЗК. Без розробки додаткових об’єктів ціль імпортозаміщення не буде досягнута.

Щодо ситуації, яка склалася навколо ділянки «Сурівська» в Дніпропетровській області. Нині проводиться геологічне вивчення згідно спеціального дозволу, виданого в 2016 році. Програма передбачає обов‘язкове проведення ОВД перед початком планової діяльності, у тому числі позитивних громадських слухань. Якщо надрокористувач не переконає місцеву громаду в безпеці ведення технологічних робіт, а також у вигодах для людей, видобуток не може розпочатись.

«Власне виробництво – це завжди потужний економічний мультиплікатор, адже створюються робочі місця, сплачуються податки в державний та місцеві бюджети», – розповів очільник Служби.

Україна багата на поклади нафти та газу і посідає провідне місце в Європі за їх запасами. Збільшення вітчизняного газовидобутку посприяє зниженню енергетичної залежності України від імпорту.

На початку року Державна служба геології та надр України підготувала та запропонувала ринку 24 перспективні нафтогазові ділянки, 9 з них навесні було ініційовано для винесення на відкриті аукціони.

У зв’язку з подальшим безпрецедентним падінням цін на нафту і газ та економічним сповільненням, інвестори не поспішають вкладати кошти у цей капіталоємний та ризикований бізнес.

Так, останні аукціони з вуглеводневими об’єктами не відбулися. Ділянки повторно виставлені на електронні торги з дисконтом 50% і заплановані на 6 серпня 2020 року.

Перейти до вмісту