Прозорі аукціони та нова Методика обрахунку вартості спецдозволів

23 Вересня 2020

Кабінет Міністрів України закріпив нові правила гри для надрокористування, які вже довели свою ефективність

Кабмін затвердив нову Методику обрахунку початкової вартості спецдозволів на користування надрами. Відтепер початкова ціна спецдозволу формуватиметься, виходячи із об’єктивних показників вартості запасів і ресурсів корисних копалин родовища або ділянки надр, що обраховується. Такий підхід створить умови для об‘єктивного та прозорого обрахунку і дозволить ліквідувати шпарини для спекуляцій, — переконані фахівці.

«Ця Методика розроблялась спільно із Міністерством захисту довкілля, експертами галузі, пройшла обговорення з ринком і в останній редакції документу ми врахували коментарі надрокористувачів, — нагадав голова Держгеонадр Роман Опімах. — Логіка нової Методики полягає у відмові від використання суб’єктивних даних, якими можна маніпулювати й достовірність яких важко перевірити, зокрема таких, як експлуатаційні витрати, капітальні вкладення, річний дохід підприємства. Розрахунок проводиться виключно на основі об’єктивних даних: наявність ресурсів та запасів по конкретному родовищу чи ділянці надр та фіксованої ціни одиниці товарної продукції, для всіх суб’єктів господарювання на всій території України».

Також урядовці внесли зміни до постанови 848, щодо порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, та змінили статус постанови із тимчасової на постійну. Порядок надання спецдозволів шляхом проведення відкритих електронних торгів довів свою ефективність, тож відтепер усі спецдозволи видаватимуть на прозорих онлайн-аукціонах. Надання спецдозволів поза аукціоном відбуватиметься у виняткових випадках, які чітко визначені постановою 615.

«Відкриті електронні торги дозволяють ліквідувати суб’єктивний фактор у видачі ліцензії, переможця аукціону визначає система Prozorro.Продажі, ним стає той учасник, який запропонував за лот найвищу ціну, а за перебігом змагань у режимі реального часу може спостерігати будь-хто», — каже Роман Опімах.

Очільник Служби нагадав, що чесна конкурентна боротьба дає змогу продати спецдозвіл за ринковою вартістю та залучити більше коштів до Держбюджету. Зокрема, усі аукцоіни, що відбулися протягом року, продемонстрували зростання кінцевої вартості ліцензії, у порівнянні із початковою, у середньому у 15 разів. Вартість спеціального дозволу надрокористувач сплачує безпосередньо до Державного бюджету України.

Перейти до вмісту