Публічний річний звіт Голови Держгеонадр

23 Лютого 2021

Роман Опімах підбив підсумки 2020 року та поділився планами на 2021 рік

У роботі Служба дотримується трьох пріоритетів: відновлення довіри, забезпечення ефективності використання надр та залучення інвестицій у розробку українських корисних копалин.

Відновлення довіри неможливе без нових обличь, досягнення зручності та гарантування об’єктивності. На рівні оновлення постанов Уряду були зняті штучні бар‘єри в регулюванні галузі та нівельовані шпарини для махінацій, парламентарі ж підтримали на рівні закону спрощення видобутку бурштину та інших корисних копалин. На прозорих аукціонах продана рекордна кількість лотів із семиразовим середнім зростанням початкової ціни, вперше – золото, молібден та бурштин, а держбюджет був поповнений на майже 1 млрд грн. 

Є багато позитивних починань, які будуть завершені вже цього року: модернізація профільного законодавства, оцифрування дозвільних процесів, забезпечення доступу до публічних даних про геологію, а також оптимізація структури українських геологічних підприємств. 

«Це все є “активами” минулого року. До умовних “пасивів” можна віднести брак фінансування геологічної галузі – 40% від плану бюджетних асигнувань – й обмеження перевірок геоконтролю через карантинні заходи та дію мораторію. 2020 рік був складним але успішним, плани на 2021 є не менш амбітними», – зауважив Голова Держгеонадр. 

Ключовими пріоритетами для подальшої роботи визначено п’ять послідовних напрямів, по кожному з яких є показники досягнення їх реалізації:

  1. Залучення інвестицій;
  2. Модернізація законодавства;
  3. Цифрова трансформація;
  4. Доступ до геологічної інформації;
  5. Оптимізація структури галузі.

У 2021 році Служба презентувала вперше «преміум-об’єкти», що містяться в Інвестиційному атласі надрокористувача і належать до «ліги металів майбутнього» (літій, титан, кобальт, нікель та інші). Їх розробка вимагає значних капіталовкладень та сучасних технологій. Держгеонадра мають намір залучати інвестиції до розробки цих категорій корисних копалин.

У найближчих планах є підготовка геолого-інвестиційних паспортів усіх ОТГ, з метою поінформування громад про наявні на їх території поклади корисних копалин. Це дозволить доцільно налагоджувати бізнес-активність у регіонах, адже надра належать народу. 

«Наша дворічна програма змін має забезпечити досягнення точки неповернення у розвитку вітчизняної сфери надрокористування, а впровадження системних реформ закладе фундамент для її стійкого зростання. Власне, це і є місією моєї команди, – підсумував Роман Опімах.

З кожним днем публічні та прозорі надра стають доступнішими для бізнесу і перестають асоціюватися лише з галуззю для обраних. 

Перейти до вмісту