Реформі надрокористування бути?

15 Жовтня 2020

Голова Держгеонадр закликає фундаментально оновити базове законодавство, що регулює надрокористування, та вирішити хронічні проблеми галузі

Видобувна галузь України потребує системних змін та реформ, що не завдають шкоди порядним надрокористувачам. Про це заявив голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах у своєму зверненні до фахівців галузі, законотворців, крупних гравців ринку. «Я глибоко переконаний, що галузь потребує системних змін, речей, які здатні гарантувати проходження «точки неповернення» до часів дерибану та непрозорого доступу до українських надр», — наголосив він. 

Заява голови Служби стала відповіддю на безпідставні звинувачення голови виконкому Нацради реформ Міхеїла Саакашвілі, який вдався до критики законопроєкту №4187 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування

«Ми «за» практичні речі, які несуть користь, і «проти» теоретичних експериментів над ринком, — акцентував Роман Опімах. — Для мене є неприйнятним, керуючись лозунгом «все на аукціон», умовчувати суть, яка насправді позбавлятиме надрокористувача його ділянки надр після того, як він узяв усі геологічні ризики, вклав інвестиції у розвідку, підтвердив поклади копалин й побудував переробний комплекс, на якому працюють люди».

Водночас він висловив здивування звинуваченнями М.Саакашвілі у блокуванні прозорих аукціонів «в один клік» та нагадав, що чинна процедура проведення електронних торгів передбачає від 50 до 90 днів та відповідає вимогам європейської директиви: такий термін забезпечує необхідний час для аналізу геологічної інформації та прийняття інвестиційного рішення. А залучити серйозного інвестора та організувати конкурентні торги за 20 днів неможливо.

Разом із прозорими правилами для інвесторів, держава та місцеві громади не мають бути позбавлені інструментів дієвого контролю недобросовісних надрокористувачів, — нагадує Роман Опімах. «На моє глибоке переконання, держава має захищати інвестиціі, а не створювати підстави для рейдерів. Так само, як держава має гарантувати шанс на виправлення виявлених порушень у результаті планового аудиту роботи надрокористувача, замість автоматичного і безапеляційно подання в суд на призупинення дії ліцензіі. Це шлях в нікуди», — зазначає він.

Керівник Держгеонадр висловився на підтримку законопроєкту №4187, який було розроблено за участю Офісу простих рішень і реформ, експертів галузі, народних депутатів та закликав політиків і медіа не дезінформувати суспільство, а уважно вивчити прогресивні новели, запропоновані у редакції документу. 

«Реформи не повинні перетворитись на шок для бізнесу та знущання над платниками податків. Зміни мають бути передбачуваними та завчасно комунікуватися з ринком – це цивілізовано, нормально і необхідно, бо саме діалог є запорукою довіри», — наголосив Роман Опімах. 

Перейти до вмісту