Реєстр артезіанських свердловини використовують під час вирішення питань з водопостачання в регіонах, що постраждали від підриву Каховської ГЕС

21 Липня 2023

Про це повідомив Роман Опімах в ефірі міжрегіонального інформаційного марафону «Суспільне. Спротив»

Голова Державної служби геології та надр України розповів про ведення Державного реєстру артезіанських свердловин, про відомості, які він містить і про їх застосування для вирішення питань з відновлення водопостачання в Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській і Запорізькій областях.

«Для вирішення питань з відновлення водопостачання в регіонах, що постраждали від руйнування Каховської дамби, використовуються, серед іншого, відомості про свердловини, внесені до Держреєстру. Розшукується вже пробурена свердловина в заданому місці, і яка знаходиться в аналогічних гідрогеологічних умовах. На основі відомостей про неї суб’єкт господарювання визначає доцільність буріння нової свердловини для використання питних чи технічних підземних вод», – пояснив очільник Служби.

У червні 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 706 про ведення Державного реєстру артезіанських свердловин. Метою є запровадження обліку й систематизації відомостей про артезіанські свердловини, а також подальша діджиталізація сфери користування надрами, підвищення прозорості галузі.

Реєстр формується на основі паспортів артезіанських свердловин, який видається буровою організацією після завершення процесу буріння замовнику. Суб’єкти господарювання (юридичні особи або фізичні особи-підприємці), які є власниками або користувачами земельних ділянок, у межах яких розташовані та експлуатуються артезіанські свердловини повинні подавати дані до Державного реєстру. В реєстрі відображена основна інформація про кожну внесену артезіанську свердловину: розташування, глибина, корисна копалина (підземні питні, технічні чи мінеральні води), дебіт, санітарно-хімічні показники, зазначається власник тощо.

Водокористувачі засобами електронного кабінету надрокористувача через процедуру електронної ідентифікації / автентифікації подають дані та інформацію до зазначеного кабінету і після її перевірки адміністратором Реєстру дані переносяться до Державного реєстру. Зараз у Держреєстрі обліковується 10428 свердловин.

Довідково

До прийняття положень про Державний реєстр артезіанських свердловин в законодавстві не було визначено поняття «артезіанська свердловина». Саме для правильності застосування понять у зазначеному Порядку до нього та до постанови 963 було внесене визначення «артезіанська свердловина». Термін вживається у такому значенні: інженерна водозабірна споруда, яка є вертикальною гірничою виробкою з невеликим розміром поперечного перерізу, що призначена для забору підземних вод з різних водоносних горизонтів.

Перейти до вмісту