РНБО розгорнула ГІС-портал моніторингу користування надрами України

15 Грудня 2021

Створено систему моніторингу користування надрами для забезпечення неупередженого об’єктивного контент-аналізу даних і їх синхронізації з різних джерел

Рада національної безпеки і оборони України презентувала публічну систему моніторингу користування надрами, яка працює на базі інформаційно-аналітичної системи Головного ситуаційного центру країни «СОТА».

Основою системи є ГІС-портал, де представлена та автоматизовано оновлюється інформація про спецдозволи на користування надрами, кінцевих бенефіціарних власників і засновників компаній, які є тримачами спецдозволів, а також про умови надання й історію зміни статусів, територію, де розташовані надра, видобуток за останній рік і за весь час дії дозволу, родовища корисних копалин, свердловини нафти та газу, нараховану рентну плату і її сплату в контексті власників дозволів і громад тощо. Веб-ресурс знаходиться в режимі тестової експлуатації.

Апарат РНБО України створив систему на основі інтегрованих даних, що оновлюються в автоматизованому режимі. Їх надання забезпечують Державна служба геології та надр України щодо спецдозволів, Державна податкова служби України щодо нарахування та сплати ренти та Міністерство юстиції України щодо бенефіціарів юридичних осіб власників спецдозволів.

«Лише злагоджена робота Апарату РНБО і трьох відомств, на основі інформації яких побудована система моніторингу користування надрами, стала запорукою успішної реалізації проекту. Це чудовий приклад гуртової роботи, яка покликана зробити галузь прозорою аби надра працювали для українського народу, адже дозволяє забезпечити неупереджений об’єктивний контент-аналіз даних і їх синхронізацію із різних джерел», – підкреслив Голова Держгеонадр Роман Опімах.

Станом на 15 грудня 2021 року в Україні діє 3071 спеціальний дозвіл на користування надрами, 581 з яких з участю держави. Дозволи знаходяться на території 1046 громад, їх власниками є 2061 юридична особа та 64 фізичні особи-підприємці. У 2020 році сплачено 51,4 млрд грн рентної плати за користування надрами (включно з користуванням водними ресурсами).

«2021 рік став рекордним за кількістю наданих спецдозволів на користування надрами – загалом 313 ліцензій, з них понад 50% продані на електронних торгах. Найрозповсюдженішою корисною копалиною є сировини, що використовується в будівельних цілях. Нафтогазові компанії, левова частка яких припадає на державний сектор, є найбільшими платниками рентної плати», – поінформував Роман Опімах.

Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський подав на розгляд Верховної Ради законопроект «Про економічний паспорт». Відповідно до документу частина рентних плат за користування надрами буде накопичуватися на персональних рахунках дітей, що народилися на теренах нашої держави, починаючи з 2019 року. Досягнувши повноліття українці, які прожили останні 5 років в Україні, зможуть використати заощадження для здобуття освіти у вітчизняних вищих навчальних закладах чи для купівлі житла.

Довідково

Інформаційно-аналітична система Головного ситуаційного центру країни «СОТА» розроблена та введена в експлуатацію Радою національної безпеки та оборони України.

Система працює з Big Data, забезпечує зберігання, поєднання та аналіз даних з різних джерел задля підвищення достовірності, ефективного моніторингу стану національної безпеки за понад 20 напрямами. Метою є ефективна координація діяльності державних органів. Вся інформація синхронізована з геопросторовими даними.

Перейти до вмісту