Роман Опімах: «Ресурсний потенціал України не вичерпаний»

16 Листопада 2021

Уряд схвалив зміни до програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року та передбачив її фінансування

Потужний вітчизняний мінерально-сировинний комплекс є основою сталого та ефективного розвитку національної економіки, особливо її видобувної та переробної галузей. Проте, в останні десятиріччя спостерігається суттєве скорочення видатків держбюджету на геологорозвідувальні роботи. Це призвело до скорочення обсягів видобування корисних копалин, відповідно збільшився імпорт мінеральної сировини. Крім того наявна інформація про родовища втрачає актуальність, що унеможливлює їх залучення до видобутку за рахунок інвестицій.

Кабінет Міністрів України на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України 16 липня 2021 року «Про стимулювання пошуку, видобутку та збагачення корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави», введеного в дію Указом Президента України від 23 липня 2021 року № 306, схвалив проект Закону України «Про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року».

Запропоновані зміни до Програми передбачають сконцентрувати геологорозвідувальні роботи на пріоритетних напрямах розвитку мінерально-сировинної бази стосовно пошуку, корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави з урахуванням загроз енергетичній безпеці. Створити умови для науково-інформаційного забезпечення усіх стадій робіт, серед яких і через постійний моніторинг тенденцій розвитку світового та українського ринку мінеральної сировини. Зосередити державне фінансування дослідження надр виключно на пошукових та пошуково-оцінювальних роботах з метою виявлення інвестиційно привабливих об’єктів.

«Ресурсний потенціал України не вичерпаний. Прийняття актуалізованої Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року забезпечить приріст власних ресурсів за рахунок проведення пошукових та пошуково-оцінювальних робіт, – повідомив Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Ми маємо шанси повністю забезпечувати свої потреби у вуглеводнях та урані, як стратегічно важливих для держави корисних копалинах, що є основою нашої енергетичної незалежності. Пошуки критичної мінеральної сировини дозволять реалізувати масштабні проекти для запровадження “зеленого переходу”».

Проект Закону вносить зміни і до Бюджетного кодексу України. Вони стосуються зарахування до спеціального фонду державного бюджету надходжень від сплати рентної плати за користування надрами, збору за отримання спеціальних дозволів і плати за надання в користування геологічної інформації, що є державною власністю. Ці кошти будуть спрямовані на проведення геологорозвідувальних пошукових і пошуково-оцінювальних робіт.

Запровадження нових підходів посприяє досягненню цілей, поставлених у Національній економічній стратегії до 2030 року.

Перейти до вмісту