Учасники Українського газового інвестиційного конгресу обговорили енергетичну безпеку держави та перспективи імпортозаміщення, а також можливості інвестування в газовидобуток
Голова Державної служби геології та надр України взяв участь в Українському газовому інвестиційному конгресі, який триває у Києві. Захід організований НАК «Нафтогаз України» під патронатом Міністерства енергетики України та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Учать у форумі взяли близько 1000 осіб, серед яких політики, лідери енергетичної галузі, інвестори з Європи, Близького Сходу, Азії та Північної Америки. Перший день заходу був присвячений розкриттю газового потенціалу України.
Під час заходу Голова Держгеонадр презентував пріоритети роботи Служби. Сучасний підхід до надрокористування – це кредо за яким працюють Держгеонадра сьогодні. Його повноцінній реалізації сприяє системна робота за трьома генеральними пріоритетами: становлення сервісної установи, модернізація регуляторного поля, залучення інвестицій.
«Ознакою сервісної установи є використання зручних та сучасних методів роботи, які на інституційному рівні мають назавжди нівелювати суб‘єктивізм і вибірковість у прийнятті рішень, – вважає очільник Служби. – Ми працюємо над створенням е-кабінету надрокористувача, який дозволить нівелювати контакт із бюрократичним апаратом, зробити співпрацю зручнішою, прозорішою, прискоривши її та знизивши відсоток відмов під час подання заяв про надання спецдозволу».
У взаємодії із сервісною установою можна виділити три етапи: аналіз геологічної інформації для прийняття інвестиційного рішення, отримання спецдозволу та операційна щоденна робота з надрокористувачем щодо виходу на ринок.
«Починаючи з 2019 року всі ліцензії на нові площі корисних копалин загальнодержавного значення видавали лише за результатами відкритих електронних торгів. Такий підхід дозволив залучити до Державного бюджету України понад 800 мільйонів гривень протягом 2020 року, коли завдяки прозорій конкуренції ціна продажу лотів у середньому зросла в сім разів. У 2021 році ми очікуємо отримати понад мільярд гривень надходжень, — анонсував Голова Держгеонадр. — Зрештою, нам вдалося повернути довіру до регулятора. Адже проведення прозорих аукціонів ліквідує суб’єктивний фактор та прибирає шпарини для можливих спекуляцій, застосування механізму е-торгів робить галузь відкритою для всіх, а не для обраних. Це наочно демонструють результати онлайн-аукціонів з продажу спецдозволів на користування надрами».
Україна здатна задовольнити власні потреби газу та відмовитися від імпорту. Наша країна входить до трійки країн Європи з найбільшими запасами найекологічнішого викопного палива. Голова Держгеонадр розповів про реалізацію вуглеводневих проектів – продаж спеціальних дозволів на користування надрами на е-аукціонах, підписання восьми Угод про розподіл продукції, відновлення Юзівської УРП та початок робіт на шельфі Чорного моря. Він також представив спільноті вакантні вуглеводневі об’єкти для виставлення на аукціон, які опубліковані в Інвестиційному атласі надрокористувача. Повідомив, що створена та працює Data-room вторинної геологічної інформації, де зібрані, зокрема, й дані про вакантні нафтогазові об’єкти. Ознайомитися з інформацією може кожен бажаючий онлайн на безкоштовній основі.
«Уряд поставив амбітне завдання: позбутися енергозалежності до 2030 року, шляхом імпортозаміщення. За останні півтора роки Служба провела величезну роботу за напрямом нарощення власного видобутку – дала початок масштабним вуглеводневим проєктам на площі 50 тисяч квадратних кілометрів як на морі, так і на суходолі. Також підготувала 50 нафтогазових об’єктів в межах Інвестиційного атласу для винесення на електронні торги», – зазначив Роман Опімах.
Нині в Україні діє привабливе та передбачуване законодавство. За два роки Державна служба геології та надр України ініціювала розробку низки регуляторних змін для осучаснення та покращення роботи галузі. Актуалізували Загальнодержавну програму розвитку мінерально-сировинної бази на період до 2030 року. Також в тісній співпраці з Держгеонадрами було розроблено проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами».
«Ініціатива розроблена та покликана модернізувати й дерегулювати профільне законодавство. Зокрема, законопроєкт передбачає лібералізацію обігу спеціальних дозволів, закріплює прозорість правил надрокористування, спрощує низку процедур взаємодії бізнесу з державним апаратом. Законопроект 4187 посприяє інвестиційній привабливості галузі та зробить правила гри чіткими та прогнозованими. Документ підготовлений до другого читання та внесений до порядку денного найближчої сесії ВРУ», – повідомив Голова Дерджгеонадр.
Під час заходу НАК «Нафтогаз України» підписав меморандуми про взаєморозуміння з іноземними компаніями Dragon Oil (ОАЕ), SOCAR AQS (Азербайджан), Helmerich & Payne, Inc. (“H&P”) (США), 3 Seas Energy (США). Документи стосуються партнерства в нових стратегічних проектах: освоєння ділянок Чорного моря і покладів газу щільних порід, а також збільшення ефективності видобутку на виснажених родовищах.