Держгеонадра сконцентрували свою увагу на відновленні довіри, залученні інвестицій, створенні прозорих та ефективних механізмів взаємодії з надрокористувачами
Сьогодні Роман Опімах прозвітував про результати роботи за рік на посаді голови Державної служби геології та надр України. Нагадаємо, 9 листопада 2019 року його було призначено керівником регулятора галузі надрокористування. З перших днів роботи він окреслив пріоритетні напрями діяльності, серед яких подолання корупції та відновлення довіри до Служби, ефективне використання надр, залучення інвестицій у галузь.
«На початку роботи ми проаналізували наявну ситуацію. Найбільшою проблемою була тотальна недовіра надрокористувачів до геологічної служби, яку асоціювали виключно з корупцією, — каже Роман Опімах. — Крім того, велика кількість відмов по заявах надрокористувачів — понад 65% від загальної кількості, відсутність доступу до геологічної інформації, складна та розтягнута в часі взаємодія видобувника з державним апаратом — усе це не сприяло ефективній роботі Служби та гальмувало галузь у цілому».
Новий керівник поставив амбіційне завдання: Служба повинна перетворитися на сервісний орган, який забезпечує якісні послуги для надрокористувачів. Аби спростити комунікацію Держгеонадр і бізнесу запустили Єдине вікно надрокористувача. Це сервіс, де спеціалісти Держгеонадр 5 днів на тиждень надають консультації щодо правильності, комплектності підготовки документів на внесення змін, продовження дії спецдозволу тощо.
«Це тимчасове рішення, яке необхідно було застосувати, поки триває робота над упровадженням електронного кабінету надрокористувача. Коли він з’явиться, вся комунікація між регулятором та видобувником відбуватиметься у рамках кабінету, у тому числі подання заяв і звітів, і навіть самі спецдозволи видаватимуться в електронному вигляді», — повідомляє Роман Опімах.
Наступним кроком стало надання спецдозволів на нові ділянки надр виключно за результатами прозорих електронних торгів, які відбуваються онлайн у системі ProZorro.Продажі. Ринок позитивно відреагував на ініціативу — до аукціонів стали долучатися дедалі більше гравців галузі, а відкрита конкурентна боротьба дала змогу продавати ліцензії за ринковою вартістю. За результатами проведених прозорих торгів у 2020 році сума надходжень до Держбюджету складе 800 млн грн, де ціна спецдозволу, в середньому, зросла в 15 разів.
«Такий інструмент посприяв відновленню довіри до Служби, адже ми дали чіткий і зрозумілий сигнал бізнесу: спеціальні дозволи на розробку надр видаються прозоро, і жоден чиновник не може впливати на рішення про надання ліцензії тій чи іншій компанії», — наголосив Роман Опімах.
Вперше за всю історію існування Держгеонадр запустили Інвестиційний атлас — постійно діюча платформа, що є своєрідним путівником для інвестора і наразі налічує понад 300 інвестиційних пропозицій. Об‘єкти з Атласу можуть бути легко ініційовані на аукціон.
Ще один сервіс, який запрацював цьогоріч — єдиний Центр обрахунку початкової вартості спецдозволів. Робота Центру побудована так, щоб надрокористувач отримав увесь спектр необхідних послуг в одному місці максимально оперативно. «Ми оптимізували процес: інвестору більше не потрібно здійснювати три окремі платежі та чекати 60 днів, тепер обрахунок початкової вартості ліцензії та всі супутні послуги включені в єдиний платіж, а строк виконання цих робіт скоротили до 14 днів, — нагадав Роман Опімах. — Водночас, сама Методика обрахунку вартості спеціальних дозволів була оновлена (постанова Кабміну #915 – ред.). Формула базується на об‘єктивних показниках вартості запасів і ресурсів корисних копалин родовища, що обраховується». Інформація про вартість ресурсу є у відкритих джерелах і може бути легко перевірена. Це головна перевага нового механізму, переконав голова.
Служба розробила низку проєктів нормативно-правових актів, які прийняті Урядом, а також два закони, що сприяють спрощенню видобутку бурштину та інших корисних копалин. Взяла участь у розробці законопроєктів для підтримки вітчизняних галузей надрокористування та посилення відповідальності за незаконний видобуток. Триває робота над модернізацією правового поля: наразі опрацьовують проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки розвитку вітчизняних галузей надрокористування».
Учасники обговорення високо оцінили результати Державної служби геології та надр під керівництвом Романа Опімаха за рік роботи, та відзначили ефективність заходів зі створення прозорих і якісних сервісів для надрокористування та залучення інвестицій у галузь.