Роз’яснення щодо поступового переходу на світову геодезичну систему координат WGS-84

22 Березня 2021

Каталог географічних координат кутових точок ділянки надр, що додається до заяви для отримання спеціального дозволу на користування надрами, продовження строку дії дозволу, внесення змін, подається із зазначенням будь-якої географічної системи координат (Pulkovo-42, WGS-84)

З метою забезпечення точності прив’язки місця знаходження об’єкта надрокористування рішенням Колегії Державної служби геології та надр України від 11 грудня 2020 року схвалено перехід від радянської геодезичної системи координат Пулково-42 (СК-42) до Світової системи WGS-84 (World Geodetic System).

Починаючи з 1 січня 2021 року, Держгеонадра додатково зазначають координати кутових точок меж спеціальних дозволів у системі WGS-84.ДНВП «Геоінформ України» здійснив ітераційний перерахунок координат діючих спецдозволів у WGS-84, що були видані до моменту набрання чинності рішення Колегії. Інформація відображена в базі спеціальних дозволів на сайті підприємства одночасно з координатами в системі Pulkovo-42.

«У разі виявлення надрокористувачем неточності ітераційно перерахованих географічних координат з Pulkovo-42 у WGS-84, які відображені в базі спецдозволів на сайті Геоінформу, необхідно визначити фактичне місце розташування об’єкта надрокористування шляхом проведення зйомки кутових точок спеціального дозволу (водозабору) за допомогою будь-якого GPS-приймача в системі WGS-84, похибка якого не перевищує 1 секунду. Далізвернутися до Держгеонадр із заявою про внесення змін до спецдозволу на підставі підпункту 4, пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів (виявлення надрокористувачем після отримання дозволу описок, очевидних помилок)», – пояснив очільник Служби.

Для надрокористувачів, які отримали ліцензії до 2021 року, встановлено перехідний період терміном два роки для корисних копалинзагальнодержавного значення та три роки для місцевого.

З метою забезпечення зручності надрокористувачам та створення сприятливих умов для переходу на сучасні системи координат, протягом перехідного періоду Держгеонадра приймають документи в будь-якій із географічних систем координат – Pulkovo-42 чи WGS-84. Взаємний перерахунок між системами здійснюється Геоінформом України самостійно.

«Система WGS-84 проста у використанні – для визначення координат достатньо лише GPS-приймача, а географічні координати кутових точок ділянки надр позначаються з точністю до сотих секунди, – підкреслив голова Держгеонадр. – Це, безперечно, сприяєпрозорості та спрощенню доступу до надр, а також залученню іноземних інвестицій у галузь».

ДНВП «Геоінформ України» розробили Інструкцію з перерахунку географічних координат в матеріалах і документах геологічної галузі між системами координат Pulkovo-42 та WGS-84.

Також для ознайомлення надрокористувачів із процедурою поступового переходу з системи координат Pulkovo-42 у WGS-84 підготовлена інфографіка.

Перейти до вмісту