Цифрова трансформація галузі надрокористування в дії

22 Вересня 2023

Голова Держгеонадр розповів представникам бізнесу про оновлення законодавства індустрії та про діджиталізацію послуг 

Відбулася зустріч Голови Державної служби геології та надр України з представниками бізнесу в рамках проведення першого індустріального дня Комітету Надрокористування «Mining day», організованогоЄвропейською Бізнес Асоціацією. Участь у заході взяли Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець і Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко. Спілкування проходило в змішаному форматі за участі представників міжнародних і вітчизняних компаній, бізнесових об’єднань, громадськості.

Роман Опімах розповів про оновлення законодавства та наголосив на плідній командній роботі Держгеонадр із Міндовкіллям. 

«Модернізація правил гри в галузі покликана підвищити її інвестиційну привабливість і відбувається шляхом осучаснення регулювання з використанням прогресивних міжнародних практик, – зауважив Голова Держгеонадр. – Втішно, що за результатами дослідження Європейської Бізнес Асоціації 74% респондентів позитивно оцінюють якість регуляторного середовища в Україні та визначають його ключовим стимулом для розвитку надрокористування».

Діджиталізація послуг спрямована на нівелювання суб’єктивного фактору, пришвидшення процедур і спрощення доступу до публічної інформації.

Служба визначила, що найбільш поширеними причинами, які впливають на можливість виконання програми робіт з користування надр, є розташування ділянок надр у природо-заповідному фонді, на землях лісогосподарського призначення, під населеними пунктами, магістралями, біля об’єктів критичної чи оборонної інфраструктури. Для мінімізації потенційного негативного впливу на роботу надрокористувача від зазначених факторів ще на етапі подання заяви на отримання спецдозволу ГІС функціонал дозволяє заявнику-суб’єкту господарювання перевірити контур ліцензійної ділянки на перетин із зазначеними об’єкта в е-кабінеті.

«Е-кабінет вже довів свою ефективність – станом на вересень 2023 року через систему сформовано, подано й опрацьовано 630 заяв. Спрощено й пришвидшено оформлення заяви – протягом 5 днів, а якщо її залишено без розгляду, заявник може легко та швидко виправити зауваження в збереженому проєкті та подати її повторно, – пояснив Роман Опімах. – Просунута ГІС дозволяє заявнику відобразити власні координати на інтерактивній мапі, проаналізувати розташування ділянки, увімкнувши шар адміністративно-територіального поділу, перевірити накладання контурів на межі водних об’єктів і природно-заповідного фонду. Система може автоматично визначати та прибирати перетин з ними, визначати координати кутових точок».

Через е-кабінет приймаються заяви на отримання, продовження строку дії, внесення змін до спецдозволів на користування надрами, а також заяви щодо ініціювання ділянок надр для виставлення на аукціони. Функціонал е-кабінету розбудовується – далі буде додано можливість подавати через нього форми регулярної звітності та реєструвати геологорозвідувальні роботи. Крім цього, у планах є встановлення модуля геологічного контролю для повідомлення надрокористувачів про перевірки та надсилання приписів за їх підсумками.

Держгеонадра – сучасна сервісна установа, що працює за найкращими канонами сьогодення. Метою роботи є створення прозорої, зручної та ефективної системи користування надрами, що сприятиме активізації роботи галузей економіки, а також забезпечення гідної інституційної спроможності держави для якісного виконання її невід’ємних функцій в геологічній сфері.

Перейти до вмісту