Правління ІПВГ відзначило нагородою Україну за значний прогрес у підвищенні прозорості галузі видобування природних ресурсів
13–15 червня в місті Дакар (Сенегал) проходила Глобальна конференція Ініціативи прозорості у видобувній галузі 2023. В заході взяли участь представники 92 країн: урядовці, керівники й фахівці компаній видобувного сектору, громадськість.
Забезпечення відкритості інформації щодо видобування в умовах «зеленого переходу», поширення досвіду, взаємодія урядів, видобувного сектору та громадськості з метою запровадження новітніх рішень і чесних правил для доступної, якісної та чистої енергії, а також привернення належної уваги до проблем, спричинених війною Росії проти України, стали основними темами конференції. За її результатами буде затверджено оновлений стандарт глобальної Ініціативи щодо забезпечення прозорості видобувних галузей (ІПВГ), який ще більше сприятиме енергетичному переходу та забезпеченню сталого розвитку циркулярної економіки.
У складі української делегації ІПВГ завідувач сектору міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України Михайло Камаса взяв участь у конференції. Під час окремих сесій «Геополітика та доброчинне врядування: важливість прозорості у витратах, сфокусованих на сучасних викликах щодо забезпечення стратегічними корисними копалинами в рамках “зеленого переходу” та в умовах війни в Україні» та спеціальної сесії ІПВГ з країнами, де здійснюється видобування критичних мінералів, розповів про інвестиційні можливості в Україні й окреслив основні законодавчі зміни за принципом «єдиного вікна».
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» інформація щодо податкових та інших платежів, отриманих державою від компаній, що видобувають природні ресурси, а також про процедуру надання дозволів на користування надрами та інших відомостей, пов’язаних з надрокористуванням, оприлюднюється.
Державна служба геології та надр України є суб’єктом розкриття даних про обсяги запасів і видобутку корисних копалин, а також надання ліцензій. На офіційному сайті публікуються скан-копії виданих спеціальних дозволів на користування надрами з угодами про умови користування надрами, починаючи з 2016 року.
Довідково:
Ініціатива щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях – це міжнародний стандарт, призначення якого полягає у підвищенні прозорості управління доходами держави від діяльності в сфері видобування природних ресурсів. У 2013 році Україна приєдналась до ініціативи.