Документ розроблено відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України та з метою врегулювання окремих положень діючого порядку
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2012 р. № 963». Нормативно-правовий акт розроблено відповідно до абзацу п’ятого підпункту «в» підпункту 4 пункту 1 рішення Ради національної безпеки і оборони Українивід 30 липня 2021 року «Про стан водних ресурсів України», введеного в діюУказом Президента України від 13 серпня 2021 року № 357/2021, та з метою вдосконалення Порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об’єму видобутих підземних вод, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2012 року № 963.
«Документ встановлює єдиний порядок подання даних до державного реєстру через електронний кабінет надрокористувача, доступ до якого здійснюється на Державному геологічному веб-порталі після проходження процедури електронної ідентифікації / автентифікації в установленому порядку, – повідомив Голова Служби Роман Опімах. – Також визначає необхідність облаштування водокористувачами артезіанських свердловин засобами вимірювальної техніки, які відповідають вимогам чинного законодавства про метрологію та метрологічну діяльність».
Вводиться поняття «артезіанська свердловина», яке застосовується саме для цього Порядку. Раніше в жодному нормативно-правовому акті таке поняття визначено не було.
Окрім того, документ визначає повноваження Кабінету Міністрів України щодо розроблення Порядку ведення державного реєстру артезіанських свердловин, який вже розроблено та направлено до Міндовкілля для внесення на розгляд Уряду, а також періодичність подання та / або оновлення даних та інформації державного реєстру артезіанських свердловин з метою уникнення дублювання таких даних.
Для однозначності трактування змінами додатково закріплюється, що «Державний реєстр артезіанських свердловин є складовою єдиної державної електронної геоінформаційної системи користування надрами», що вже було визначено в Законі України від 1 грудня 2022 року № 2805–IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами».
З метою однозначності трактування внесені деякі редакційні уточнення до частини про повірки та опломбування засобів вимірювальної техніки та дотриманням правил застосування таких засобів.
Також з Держгеонадр знято невластиву функцію щодо визначення підприємств і організацій, лабораторії яких проводитимуть метрологічну атестацію або повірку засобів вимірювання обсягів видобутку підземних вод.
Реалізація нормативно-правового акта забезпечить врегулювання відносин у сфері за охороною навколишнього природного середовища, поліпшення екологічного стану регіонів України, недопущення зниження якісних показників підземних вод.
Нагадаємо, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України видало наказ «Про затвердження Правил охорони підземних вод». Документ встановлює порядок буріння, консервації та ліквідації свердловин (згідно з ДБН В.2.5-74:2013), вимоги регулярного звітування водокористувачів та подання ними паспортів свердловин до Державного реєстру артезіанських свердловин.