Це перший з пакету нормативно-правовий акт для реалізації норм Закону 2805-ІХ
Кабінет Міністрів України затвердив постанову «Про затвердження форми спеціального дозволу на користування надрами, граничних економічно обґрунтованих строків виконання робіт на ділянці надр (з урахуванням геологічних особливостей), основних видів робіт та форм заяв у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр», розроблену на виконання вимог Закону України від 01 грудня 2022 року № 2805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами».
«Це перший документ з пакету нормативно-правових актів для реалізації норм Закону 2805-ІХ. Затвердження необхідних форм документів у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр забезпечить створення прозорої, зручної та зрозумілої системи, користування надрами. Нарешті бізнес має відчути переваги завдяки покращенню інвестиційного клімату, зменшенню надмірного державного впливу на галузь, відкритості сфери, а також дотриманню прав і законних інтересів суб’єктів господарювання, – переконаний Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Ми вдячні Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, а також Прем’єр-Міністру України Денису Шмигалю за підтримку оновлення ключових норм регулювання галузі».
Нормативно-правовим актом урегулювано:
- Форму спеціального дозволу на користування надрами;
- Граничні економічно обґрунтовані строки виконання робіт на ділянці надр (з урахуванням геологічних особливостей);
- Основні види робіт;
- Форму заяви на отримання, продовження строку дії та внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами;
- Форму заяви щодо ініціювання ділянки надр для виставлення на аукціон (електронні торги);
- Форму заяви на внесення змін до угоди про умови користування надрами.
Відповідно до останніх змін, внесених до Кодексу України про надра, подання заяви разом з необхідними документами для отримання, продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до нього, а також внесення змін до угоди про умови користування надрами здійснюються заявником в електронній формі через електронний кабінет надрокористувача на Державному геологічному веб-порталі. З часу офіційного запуску Державного реєстру спеціальних дозволів на користування надрами спеціальний дозвіл на користування надрами надаватиметься у формі витягу в електронній формі. Витяг у паперовій формі не буде обов’язковим.
Нагадаємо, Уряд вніс зміни до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Зокрема, підвищено мінімальний розмір гарантійного внеску для участі в електронних торгах.