Відбулася перша зустріч секторальної робочої групи з критичних матеріалів UF

28 Серпня 2023

Нарада організована в рамках роботи над Планом України для реалізації програми Ukraine Facility та розробки галузевих стратегій розвитку

До роботи групи залучені Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Державна служба геології та надр України представники бізнесу. Діяльність групи координується Міністерством економіки України за аналітично-консалтингової підтримки Київської школи економіки.

Україна володіє багатими покладами 12 пріоритетних стратегічних корисних копалин. На додаток, ми входимо до десяти провідних країн-виробників титану, цирконію, графіту та марганцю, що відкриває перед нами можливість налагодити виробництво високотехнологічних продуктів одразу всередині країни. Саме тому мета Уряду – не лише розширити видобуток сировини, але й налагодити повний цикл інноваційних виробництв всередині країни. Розвиваючи переробну промисловість, Україна зможе стати провідним європейським постачальником літій-іонних батарей, тепловидільних елементів для атомних електростанцій та іншої кінцевої продукції.

«Ми очікуємо, що разом з учасниками секторальної робочої групи напрацюємо практичні кроки щодо комплексу необхідних реформ для залучення стратегічних іноземних інвесторів, підтримки вітчизняних виробників і розвитку R&D центрів. Сподіваємося на активне залучення бізнесу і до проведення розрахунків для фінансування стратегічних проєктів. Програма розрахована на 50 млрд євро, які Україна отримає впродовж 2024–2027 років. Кошти будуть спрямовані в державний і приватний сектори економіки та для фінансування бюджетних витрат», — зауважив Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах.

У ході дискусії представники Уряду та бізнесу обговорили специфіку розвитку галузі з огляду на перспективу вступу України в ЄС, питання набуття та продовження ліцензій на надрокористування, страхування ризиків для потенційних інвесторів, встановлення чітких критеріїв для визначення критичних матеріалів у національному законодавстві, а також залучення технологій у галузь. 

Наше стратегічне завдання — включити Україну до найбільших світових ланцюгів виробництва та переробки критичних матеріалів. Зараз важливо визначити реальні потреби та можливості галузі. Експертиза учасників дискусії, їхні ідеї й напрацювання допоможуть вивести Україну на новий рівень економічного та технологічного розвитку.

Окрім згаданих тем, учасники обговорення вказали на можливі напрями майбутніх законодавчих змін, врахування досвіду країн ЄС у сфері вторинної переробки матеріалів, зміни в чинній регуляторній базі, а також на розвиток кроссекторальних зав’язків для зростання суміжних галузей промисловості. 

Напрацювання групи будуть використані для формування стратегічних документів розвитку галузі та включені до Плану України, робота над яким триватиме до 31 жовтня. 

Створення секторальних робочих груп є однією з активностей проєкту Good Governance Fund «Економічний хаб: ефективна політика управління публічними фінансами та візія зростання», який реалізується за підтримки уряду Великої Британії (UK Aid). Імплементаторами проєкту є Abt Britain та Київська Школа Економіки.

Перейти до вмісту