Визначили пріоритети співробітництва між Україною та ЄС зі стратегічного партнерства в сировинній галузі 

18 Листопада 2022

Залучення нових капіталів і сучасних технологій у розробку українських надр, оновлення законодавства та співпраця в галузі досліджень – серед основних векторів реалізації Меморандуму про стратегічне партнерство Україна – ЄС на період 2023–2024 років

В рамках проведення Raw Materials Week, що проходить у Брюсселі, відбулася урядова дискусія щодо визначення пріоритетів співпраці в рамках реалізації Дорожньої карти заходів Меморандуму про стратегічне партнерство в сировинній галузі між Україною та Європейським Союзом на період 2023–2024 років. Участь в обговорені взяли Голова відділу з питань енергоємних галузей промисловості та сировини DG GROW в Європейській комісії Пітер Хендлі, Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах, Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євгеній Федоренко, директор Європейського сировинного альянсу (ERMA) Массімо Гаспарон, представники Генерального директорату Єврокомісії з питань сусідства та переговорів про розширення ЄС та Європейського банку реконструкції та розвитку.

Серед визначених ключових пріоритетів Дорожньої карти Меморандуму є наближення вітчизняної нормативно-правової бази галузі надрокористування до європейських стандартів, формування сприятливого інвестиційного клімату, а також тісна співпраця в галузі досліджень, інновацій та інтеграція в сучасні високотехнологічні процеси з видобутку, збагачення та виготовлення металів майбутнього для забезпечення сталого зеленого переходу.

«Меморандум про стратегічне партнерство між Україною та ЄС у галузі сировини є важливим орієнтиром у поточних діях і планах на майбутнє Європи, – зауважив Голова Держгеонадр Роман Опімах. – Аби задовольнити глобальний попит на нові технології для забезпечення успішного переходу до екологічно чистих джерел енергії та досягнення цілей з декарбонізації, потреби в критичній сировині зростають. Україна має значний потенціал для того, щоб стати одним зі світових лідерів у сфері видобутку критичної сировини та надійним постачальником її для європейських партнерів».

Внаслідок розпочатої співпраці вже досягнуто важливих результатів. Зокрема, Держгеонадра підготували для виставлення на е-торги й опублікували у відкритому доступі в Інвестиційному атласі надрокористувача 30 вакантних ділянок надр для розвідки та видобутку стратегічних корисних копалин. На інтерактивній карті критичної сировини розмістили 1200 доступних для розробки родовищ і перспективних ділянок, також позначили 6000 об’єктів на інтерактивній карті будівельної сировини. Держгеонадра підписали з ЄБРР Меморандум про проведення робіт з оцифрування вторинної геологічної інформації, розвитку ІТ-архітектури та функціоналу Державного геологічного порталу з метою залучення європейських інвесторів у розробку українських надр.

Станом на сьогодні 16 українських державних установ, гірничодобувних компаній та організацій приєдналися до європейських галузевих альянсів ERMA та EBA. Чотири з них уперше представили свої кейси щодо розвідки та видобутку критичних корисних копалин на Першому спільному бізнес-форумі Україна – ЄС у Брюсселі.

Перейти до вмісту