Запит на інформування щодо земельних ділянок, що розміщені в межах контурів ділянок надр

21 Квітня 2022

Питання традиційно відноситься до низки одних з найбільш актуальних. З огляну на те, що Україна використовує практику континентального права, розповсюджену в більшості країн світу, у тому числі в частині розділення повноважень із питань розпорядження землею та надрами, а також керується принципом недоторканості приватної власності, з боку держави важливим є достовірне інформування претендентів на розробку корисних копалин для забезпечення їх максимальної обізнаності. 

Сьогодні це вирішується шляхом розміщення прошарку земельних ділянок з кадастровими номерами на мапі Державного геологічного порталу. У рамках співробітництва між Держгеонадрами та Держземкадастром налагоджений регулярний обмін даними, а з листопада 2021 року відповідна інформація про землевласників стала доступною по кільком областям України на шарі Кадастрового поділу мапи спеціальних дозволів на користування надрами та заяв на оформлення нових дозволів. Також інформація на порталі дає змогу перевірити законність видобування корисних копалин на конкретному кадастровому номері чи дізнатись про наявність їх родовищ на ділянці.

Крім того, для реалізації переважного права викупу земельної ділянки, згідно вимог статті 130-1 Земельного кодексу України, починаючи з травня 2021 року Держгеонадра регулярно передають інформацію про контури спеціальних дозволів на користування надрами Держземкадастру для встановлення обтяжень в земельному реєстрі. При отримані витягів із земельного кадастру, в них зазначається інформація про чинні спеціальні дозволи на користування надрами на відповідній земельній ділянці, в разі їх наявності. 

Наприкінці 2021 року відбулося придбання Держгеонадрами додаткового технічного обладнання, інсталяція та налагодження якого дозволить у повній мірі розмістити на геологічному порталі дані про земельні ділянки по всій Україні без загрози перезавантаження його роботи. Водночас, наголошуємо, що у зв’язку із військовою агресією Російської Федерації проти України та здійсненням численним кібератак на державні публічні сервіси, доступ до усіх відкритих реєстраційних баз даних є тимчасово обмеженим. 

Крім того, в Інвестиційному атласі надрокористувача на сайті Держгеонадр у відкритому доступі розміщені оглядові матеріали про лоти, що містять кадастрові номери земельних ділянок, що відносяться до певних категорії корисних копалин (наприклад – Городнявська ділянка Буртинського родовища). Це робить можливим для кожного претендента провести самостійний аналіз наданої інформації – шляхом відвідання публічної кадастрової карти України – перед прийняттям остаточного рішення щодо участі в аукціоні

Також, звертаємо увагу, що згідно Порядку проведення електронних аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, на сплату збору переможець аукціону має 30 робочих днів, що має дозволити йому провести попередні переговори з розпорядниками земельних ділянок перед прийняттям остаточного рішення щодо придбання спецдозволу

Довідково: путівник використання публічної кадастрової карти України

Інформацію про земельні ділянки кожен зацікавлений суб’єкт господарювання може самостійно знайти на публічній кадастровій карті України. Віднедавна публічна кадастрова карта інтегрована з картами «Google», а тому, використавши дані щодо розміщення ділянки надр на місцевості,  знайти земельну ділянку можна змінюючи масштаб на карті. В налаштуваннях карти з правої сторони потрібно натиснути “шари” та увімкнути “Google map”,  а також “кадастровий поділ”. 

Після того як обрана необхідна ділянка на карті, необхідно натиснути не неї. У вікні можна дізнатися кадастровий номер земельної ділянки, її площу а також форму власності (комунальна, або приватна). Щоб отримати інформацію про власника, або користувача на випадаючому вікні потрібно натиснути «Інформація про право власності та речові права».

Після цього необхідно пройти ідентифікацію.  Це можна зробити за допомогою електронного цифрового підпису або BankID (наприклад, через картку Приватбанку). Це дасть змогу отримати інформацію про власника земельної ділянки, або користувача (орендаря). Щоб отримати більш детальну інформацію по земельній ділянці (наприклад наявність арештів) можна здійснити пошук ділянки за кадастровим номером в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному Реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна. 

Перейти до вмісту